| AnakinSW a întrebat:

Dacă termini Facultatea de Medicină din Sibiu, diploma este recunoscută și în străinătate? Întreb pentru că mi s-a spus că nu și nu am găsit ceva exact.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nici o facultate romanească nu-i recunoscuta in străinătate, nici cea de medicina si nici cele politehnice, trebuind sa mai faci 1-2 ani de studii in strainatate si apoi sa-ti echivalezi toate examenele de licenta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întreaba l pe profesorul de la facultate nu pe vecinul de palier, că ăla nu stie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Majoritatea diplomelor universitare din Romania sunt recunoscute in UE. Daca mergi intr-o tara unde nu sunt recunoscute, trebuie sa dai examene de echivalare. Deci stai linistita ca poti lucra in ce tara vrei tu, nu asta e problema. Mai intai termina facultatea ca nu e deloc usor

| mastadont a răspuns:

Dacă nu este acreditată atunci studiile făcute la acea universitate nu vor fi recunoscute. Ai aici o listă cu toate universitățile acreditate din Romania, vezi dacă e acolo: https://www.pstranslations.ca/Romania_universities.html

| AnakinSW explică (pentru mastadont):

M-am uitat și Universitatea din Sibiu este pe listă. Deci asta înseamnă că studiile urmate la o Facultate din această Universitate sunt recunoscute și în afară (inclusiv diploma)?

| mastadont a răspuns (pentru AnakinSW):

Da. Cel puțin în UE sunt recunoscute, pentru alte state nu știu sigur.

| User252426 a răspuns:

Dacă nu sunt îți deschizi ceva privat despre medicină

| nicunicu3 a răspuns:

Nu,in afara trebuie sa faci alta facultate.sau daca stii ce ai de facut te primeste si asa. Daca se confirma ce zic eu, da-mi funda.

| suntserios a răspuns (pentru nicunicu3):

De ce? Sunt mii de medici romani care profesează in toata Europa...

Cica daca stii ce ai de făcut... Da ce medicina e ca pe santier, dai proba la pus gresia si te ia... Lool

| nicunicu3 a răspuns (pentru suntserios):

Ma refer la altele ca poti face fara facultate, de ex o amica este manager in afara fara facultate si aici iti cerea 100 de hartii facultate etc si experienta.Acolo a pus-o la proba a avut tot ce ii trebuie si acum este maneger, deci trebuie sa te duca capul, nu zic ca peste tot este la fel.Si ma refer ca daca ai experienta si stii ce sa faci nu te duci acolo il lasi pe ala plin de sange si pleci.

| suntserios a răspuns (pentru nicunicu3):

Care parte din intrebare legata de MEDICINA ai ratato?