| Plushul a întrebat:

Daca urmez o facultate de filosofie si stiinte social politice si aleg profilul relatii internationale si studii europene ce meserie as putea practica in viitor?

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Intr-un stat normal, daca ai sti aceste discipline ai putea lucra in diplomatie, media, economie la nivel inalt europeana.
Nu vreau sa te dezamagesc, oricat de tare ai fi in profesie, in tara asta nu ai acces la nimic, tara fiind condusa pe criterii de nepotisme, pe o piramida in care greu si cu compromisuri greu acceptabile. Poate pe viitor.
Depinde insa si de dotarea ta intelectual -personala si tare mult depinde, de ce profesori ai.
Conteaza mult aici si carisma.
Sa speram ca se va schimba Romania.Si mai ales ca marile puteri nu ne vor vara in conflicte straine noua, dar si aici poti ajunge Spion! Un fel de Mata Hari!
Depinde de tine!
Poti ramane o simpla profesoara sau o secretara de analfabet.
Sau presedinta de Republica!
Cam asa vad eu.
Dar trebuie :talent, studiu, inteligenta, un psihic foarte practic si multe altele.
Succes!
Habar nu ai, de cati oameni de valoare este nevoiea cum! Doar uita-te la ei cum vorbesc si cum gandesc! Astia de rang inalt! nu ma refer la ceilalti!

| RoCkKiD a răspuns:

Cam greu. Stiintele politice si relatiile internationale au printre cele mai mici rate de angajabilitate din tara. Daca iti place poti sa o faci.dar sa nu ai asteptari salariale mari dupa.