| Nico319 a întrebat:

Care din cele doua facultati "Litere(eng-rom) si Stiinte politice (relatii internationale si studii europene)" e mai buna pentru viitor? Si in ce domenii(ce meserie) pot sa lucrez?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sincer sa iti spun de la litere iesi profesor de romana sau engleza, poti sa ma lucrezi ca traducator de ex dar piata e deja plina de vorbitori de engleza. Cam astea sunt posibilitatile si salariul nu te astepta sa iti ajunga sa traiesti ca lumea. Nici la stiinte politice nu e roz dar mai bine te duci pe aia.

| Yukidaruma a răspuns:

Dacă dorești să dai la Litere ți-aș recomanda să optezi pentru o limbă mai "exotică" dacă dorești să ai un viitor mai bun. Engleza o faci și la celelalte facultăți și se caută peste tot. Cât despre Științele Politice, ai putea avea șanse dacă ai sau vei reuși să-ți faci relații în timpul facultății, spre exemplu să ajungi să lucrezi acolo unde vei face practică dacă le vor plăcea de tine. Am citit multe articole pe net legate de faptul că absolvenții de la Litere, Istorie, Turism, Administrație publică...etc, își găsesc locuri de muncă în domenii total diferite. Acum totul va depinde de tine. Succes!

| Alynaaa1234 a răspuns:

Păi, din punctul meu de vedere ar fi cel mai bine la Științe politice fiindcă mi se pare mai flexibil și mai bun pe viitor și litere e ok dar depinde și ce preferi tu mai mult și în ce crezi ca te-ai descurca mai bine