| loveiseverything a întrebat:

Daca va intreaba cineva daca credeti in Dumnezeu ce a ti spune? Eu de cate ori aud ca raspuns "Da" mi se pare ca aud o minciuna. Din punctul meu de vedere nu exista credinta in Dumnezeu pe lumea asta (sau cel putin majoritatea oamenilor nu cred, nu vreau sa generalizez), ne mintim singuri. Educatia joaca un rol aici, unele persoane sunt duse la biserica de mici des si iau ca o obligatie sa creada in D. Chiar acum cateva zile vazusem o femeie cu batic negru in cap mergand spre biserica alaturi de fiica ei. Se citea pe fata fetei ca ii displacea ca a fost dusa la biserica si nu ma refer doar la expresia fetei ci am auzit si niste cuvinte "Oh mama chiar trebuie s amergem in fiecare duminica la biserica?" (stau aproape de biserica) Mi se pare urat din partea parintilor sa oblige copii sa mearga la biserica daca ei chiar cred ar trebui sa vina la biserica de bunavoie nu sa fie obligati.Ar trebui sa fie invatati cum sa se poarte nu sa mearga la biserica sa spui :"cred in D" si sa te porti urat cu cei din jurul tau mi se pare o prostie Din punctul meu de vedere nu conteaza credinta ci cum te comporticonteaza sa incerci sa fi o persoana buna.Am vazut destui oameni care merg la biserica si apoi cand ajung acasa se cearta, injura, mint etc. Practic admitem ca exista cineva acolo sus dar nu ne sfiim sa ne purtam urat sa facem rau.Am avut si am colegi care in ora de religie cand se spune rugaciunea o fac "la vrajeala" tin mainile stramb /se uita pe geam / ii mai da un capac la colegul din dreapta /se joaca pe telefon etc si cand ii intrebi "tu crezi in D? " ei "da" si daca esti intrebat asta si raspunzi Nu "cum? nu crezi?" si se uita la tine ca un specimen venit de pe marte straight face (Si da, sunt ateu, cred ca ati realizat asta pana acum).
Nu vreau sa generalizez, spun ca nu e nici un om pe pamant care sa creada cu adevarat in existenta lui D. ma refer la majoritatea oamenilor.Acum probabil o sa incercati sa ma convingeti ca exista D. si ca e bine sa cred in el sau ca e pacat ca nu cred in EL. Dar o sa va obositi degeaba, dupa cum am mai spus, din puntul meu de vedere nu e important sa admit credinta in El ci sa incerc sa fiu un om mai bun.
Observ oameni in slujba bisericii mincinosi/nesimtiti (nu ma refer la ex. de la TV ci am vazut in realitate). Asa ca, voi credeti in Dumnezeu? si argumentati. puteti sa va spuneti parerea referitor la argumentarea mea(probabil ca nu o sa fie una buna, dar asta-i parerea mea ). Si nu sunt ateu pentru. ca m-au influentat prietenii sau muzica (da, ascult rock) ci pur si simplu nu cred.Cand mori practic numai existi.
Religia pentru mine este ca un fel de speranta pentru oameni, ca exista viata dupa moarte. Imi cer scuze pentru. greseli dar m-am grabit.

10 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Intr-o parte ai dreptate intr-o parte nu.Adica ai avut mare dreptate cand ai zis ca copiii n-ar trebui sa mearga obligati la biserica acolo trebuie sa mergi de placere nu din obligatie, obligatia asta mi se pare o prostie.
Iar in acesta parte ca nu crezi in Dumnezeu este chiar o minciuna si nu este asa frumos sa spui asta si ca toti care spun ca chiar cred tu spui ca ei mint acum serios aici nu ai deloc dreptate.Iti voi raspunde la intrebarea ta:
Eu chiar cred in Dumnezeu nu sunt nici credincioasa si nici pacatoasa adica nu sunt Sfanta si nici Rea. Daca tu nu crezi in Dumnezeu este treaba ta si-ti voi pune acum si eu o intrebarea si as vrea sa-mi raspunzi:
De ce nu crezi in Dumnezeu? Tu cine crezi ca a inventat acesta planeta cine crezi ca este alaturi de noi mereu in fiecare secunda a vietii cine ne ajuta la rau "Dumnzeu".Si stiu si sunt sigura ca exista viata pe lumea cealalta.

| PetreConstanta a răspuns:

Draga daca nu ai credinta mari probleme o sa ai in viata Ai sa te duci singur(a) la biserica vorbim peste cativa ani - viata o sa te oblige sa te duci nu o sa mai te duca parintii Nu mai te uita ce fac altii Conteaza ce faci tu in viata Nu incerca" sa vezi paiul din ochiul altuia mai bine vezi barna din ochiul tau " - este o vorba din batrani Sa te ierte Dumnezeu pentru ce ai scris ca nu ti-ai dat seama

| DDD1 a răspuns:

Uite cum suna: suna cam asa :eu unul pur si simplu refuz sa cred ca nu exista un Dumnezeu.Pentru ca oriunde ai privi ce vezi? De exemplu:esti afara si vezi o casa, acea casa a fost construita de cineva exact cum aceasta lume a fost contruita la randul ei de cineva.Deci refuz sa cred ca totul a fost doar ca o simpla intamplare ca noi sa existam.Pur si simplu lumea e prea complexa ca sa cred asta.

| Adrick a răspuns:

Religia pentru mine este ca un fel de speranta pentru oameni, ca exista viata dupa moarte. nu este o speranta, dar o realitate!

| loveiseverything explică:

Draga PetreConstanta mie nu-mi pasa ce fac altii, am dat ex. sa arat ca cunosc multe persoane care nu cred dar totusi admit asta si am vrut raspunsuri de la cei de pe TPU care cred cu adevarat sau nu alaturi de niste argumentari. Nu vroiam raspunsuri de la cei de mai sus(de la ex. acelea de persoane). Nu ma intereseaza ce fac altii, ci ce fac eu, am pus intrebarea aceasta ca sa vad cum ganditi, nu ca sa cred in El din nou daca mi se da raspunsuri ca al tau sau daca mi se da un raspuns "ateist" sa-mi intaresc mai tare parerea. Nu. Vroiam niste raspunsuri de la oameni care chiar cred (pentru ca exista, nu cunosc toti oameni ca sa spun ca nimeni nu crede) Tu nici macar nu mi-ai raspuns la intrebare de fapt reiese raspunsul tau dar nu vad de ce crezi in El, nu ai argumentat.Si am spus si in interiorul intrebarii ca nu vreau sa fiu convins sa cred sau sa nu. Vreau doar raspunsul.Deci raspunsurile voastre nu ma influenteaza deloc, pur si simplu sunt curios de ce credeti de ce nu. Si am avut probleme si am in continuare cu toate ca sunt tanar, poate chiar probleme mai mari ca ale tale (dupa felul cum vorbesti).O rugaciune nu-ti rezolva problemele, viata m-a invatat ca daca nu actionezi tu insuti sa le rezolvi ele vor persista.
Bya Nu mai cred, cred ca trebuia sa spun in intrebare ca numai cred.Am crezut dar am incetat sa mai cred. Si da, nu putem spune ca tot ce ne inconjoara nu a aparut asa din senin, din nimic. Poate a existat dar numai exista. uita-te in jurul tau, ce oameni egoisti si rai. Se spune ca suntem creati dupa chipul lui D. (care este perfect)Noi de ce nu suntem perfecti? (alta intrebare).In viata este mai mult rau decat bine.Se mai spune ca D ne pune la incercari, daca stau bine si ma gandesc am avut parte de multe incercari si nu am fost ajutat niciodata (m-am rugat si chiar credeam in EL, si n-o faceam asa ca ex. de mai sus).Pe unele am reusit sa le rezolv altele nu.

| catalina62572 a răspuns:

Iti dau perfecte dreptate asa e in ziua de azi nimeni nu mai respecta, biserica institutile religiose nu mai auzi pomenindu/se de D/zeu etc. injura ca birjari, etc dar totusi nu trebuie sa uitam caci el exista aici gresesti.iti spun ca dragostea de bine, de D/eu si de respect astea toate vin din inima fiecaruia.D/zeu ne/a lasat la liber albitru intelegi deci noi fiecare putem lua decizi fie ele bune sau rele, Parerea mea ca uni sau alti se lasa mai usor influenzati de rau in ziua de azi, desi greselile se platesc in timp cum se spune.D/zeu e un spirit stiu ca nimeni nu la auzit sau vazut dar creatia lui sintem noi si intreaga lume, ateei sint o problema serioasa pentru noi care credem, dar cum ti/am spus fiecare cu parerea lui.Atunci cind vei reusi sau poate ai citit biblia ti/ai dat seama de unele versete care sint scrise clar de cea ce va urma, pentru cei pacatosi.
eu de ex, cred si voi crede toata viata e o deciyie a mea si nu ma poate influenza nimeni negativ si cred ca e un ex bun. Cere si ti se va da. bate si ti se va deschide, cunosti termeni nu, asa ca si viata ta, dupa cum faci asa vei avea sau cum ajuti asa vei fi ajutat. sper ca totusi ti/am fost de ajutor.

| catalina62572 a răspuns:

Matei4 vers4. Drept raspuns Isus i/a zis>Este scris, Omul nu traieste numai cu piine, ci cu orice cuvint care iese din gura lui D/zeu.Matei10 vers 32. , De aceea pe oricine ma va marturisi inaintea oamenilor. il voi marturisi si eu inaintea Tatalui Meu care este in ceruri.dar oricine se va lepada de mine ma voi lepada si eu de el,. Cine nu stringe cu mine va risipi.Mateivers 32, ./oricine va vorbi impotriva fiului omilui va fi iertat dar cine va vorbi impotrivaDuhului sfint nu va fi iertat nici in veacul acesta, nici in cel viitorvers 49Tot asa va fi si sfirsitul atunci ingeri vor desparti pe cei buni de cei rai...Mateicap18 vers3/* adevarat va spun ca daca nu va veti intoarce la D/zeu si nu va veti face ca niste copilasi cu nici un chip nu veti intra in inparatia cerurilor. sper ca iti sint de folos toate astea.

| BlackSexyAng3l a răspuns:

Da, sunt unii mincinosi dar sunt unii care chiar cred dar foarte multi sunt mincinosi de exemplu preoti pedofili

| AlexisCoca a răspuns:

Oamenilor le este frica sa spuna adevarul pentru ca vor fi etichetati de oameni ca fiind necredinticiosi.Eu merg pe deviza:Ce pierd daca cred? Raspunsul fiind NIMIC.In schimb daca nu cred ...si Dumnezeu chiar exista, voi fi pedepsit ca atare.