| KaskadeLights123 a întrebat:

Dau funda! Ce profil considerati ca este mai ok pentru un salariu mai mare, desigur cu facultate
Electronica-automatizari (automatica calculatoare) sau economie (FEAA)?

Răspuns Câştigător
| KaskadeLights123 explică:

Amandoi au la fel, ca nu ti se ofera salariu mare fiind incepator, toti pornesc de la salariu mic, de baza si in ani, ajung sa creasca, sa ia pozitii mai bune (sefi, directori etc).
Eu lucrez cu specialisti IT si pe unii ii platesc salariu minim, pentru ca fac munca de rutina, fara grad de dificultate, nici tehnic si nici intelectual, dar pe altii ii platesc cu salariu mai mare, pentru ca au alte pozitii, alta raspundere si alte cunsotinte in domeniu.
Totul depinde de firma care te angajeaza, de pozitia pe care te angajeaza, de cerintele jobului samd.
Imi aduc aminte ca angajaseram 2 tipi, proaspat iesiti de pe bancile facultatii. In 2 ani, unul dintre ei a ajuns tehnician 2, cu salariu aproape dublu fata de primul, pentru ca ne-a uimit pe toti, cat era de bun si cat de promt rezolva problemele clientilor. Celalalt, alta fire, nu era interesat de prea multe, un pic peste "basic", foarte temator din fire si fara ambitii.
Ulterior a plecat de la noi, s-a apucat de a doua facultate, parca ceva ecologie.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu profilul iti asiguar salariul mare, ca amandoua pornesc de jos, d e la minim pe economie, dupa care, depidne doar de tine, cat esti de capabil sa urci in functii si pozitii, ca sa ajungi un inginer bun.
Bineinteles ca depinde si de compania unde te angajezi.

| Adry05 a răspuns:

Clar automatica

| mgtow a răspuns:

Specialist in IT (atacuri informatice) sant cei mai bine renumerati. In UK 7000£ pe luna castiga.

| KaskadeLights123 explică (pentru Violleta2022):

Incepand de jos ma refer.
Care are un salariu mai bun?

| KaskadeLights123 explică (pentru KaskadeLights123):

Multumesc frumos!