| KaskadeLights123 a întrebat:

Dau funda! Buna TPU, am intrat la electronica si automatizari si as vrea sa urmez facultatea de automatica si calculatoare, as vrea sa pot urma ceva in cariera de programare/inginerie etc.
Cam ce pot iesi dupa aceasta facultate iar care e un salariu minim?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca,in viitor, intentionezi sa faci facultatea de automatica si calculatoare, va trebui ca in cei 4 ani de liceu sa tragi tare la matematica si fizica pentru a ajunge la nivelul unui elev bun de la mate-info. Admiterea la aceasta facultate este foarte dura(test grila matematica si eventual fizica) --- intra cei mai buni!( de exemplu, la Cluj, ultima medie "la taxa" a fost in 2017 de 7, 90 iar "la buget"ultima medie a fost de 8, 52!)
Dupa finalizarea facultatii si sustinerea examenului de licenta vei primi titlul profesional de "inginer" si vei lucra in domeniul IT In paginile(sunt vreo 21 pagini!) link-ului, vei gasi posturi, firme si salarii din domeniul IT : http://www.salarii-it.ro/salarii?page=1

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti deveni inginer de proiectare-programare CNC sau asemanator.
Salariul poate fi peste 4000 lei.

| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari!
Este oi facultate excelenta care iti asigura un viitor stralucit.
salariul este in functie de firma care te angajeaza. Pentru inceput, este posibil sa nu te angajeze nimeni, pentru ca nu ai experinta, dar poti sa incepi pe un site de freelanceri si sa te faci cunsoscut, ajungand sa fii paltit foarte bine sau sa fii ulterior angajat pe bani seriosi.
Stiu pe cineva care a terminat facultatea si a lucrat ca freelancer, o bucata de vreme, pentru ca nu a vrut sa fie angajat in tara pe un salariu de nimic si pentru ca, si-a dorit liberatea sa faca ce vrea.
Dupa cativa ani de lucrat ca freelancer, a avut o oferta de pachet salarial cu $150.000/an in occident, unde lucreaza si azi.

| hanakoikezawa a răspuns:

După facultatea de automatică/calculatoare, poți foarte bine să devii IT-ist. Salariul minim ar fi 6.100 lei net.

O meserie foarte bănoasă după părerea mea și pe care ți-o recomand. Eu deocamdată abia am trecut în liceu.;-;