| RoGamerUp112 a întrebat:

Am o intrebare daca urmez un liceu de profil tehnologic ca electronica si automatizari pot la facultate sa dau la politehnica automatica si calculatoare?
Daca da la ce ar trebui sa meditez sau ce cursuri sa iau

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Evident, poti, mai ales ca profilul este identic.
La liceu deja vei avea bazele electronicii si automatizarii, iar la facultate le vei invata mai dezvoltat, la nivel mai inalt. Ajuta daca te ocupi si de proprie initiativa (hobby) de aceste materii.

Pe langa materiile de specialitate va trebui insa sa stii BINE matematica si fizica. Va trebui sa faci multe exercitii, preferabil cu un profesor bun care sa te organizeze si sa te dirijeze.

Restul depinde doar de tine.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Atâta timp cât ai diploma de bac te poți duce la orice facultate vrei.
Sa știi ca la Automatică e greu, am fost odată la secretariat și era un perete cu cei care repetau anul, deci trebuie sa fii conștiincios și sa te descurci la mate și fizica pentru ca pe asta se pune accent. Dacă termini facultatea asta ai multe oportunități, astfel de ingineri sunt foarte căutați dar poți la fel de bine sa te angajezi și in alte domenii.
Ceea ce faci tu la liceu nu cred ca are legătura cu ceea ce îți trebuie pentru facultate pentru ca la liceu partea asta de electronica și automatizări înseamnă practica.
Pentru admitere fa rost de cărțile alea de mate și fizica cu teste ca sa știi cam ce da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa absolvirea oricarui liceu te poti duce la orice facultate. Pune accent pe matematica, informatica si fizica daca vrei la Automatica. Nu stiu exact la ce dai examen (sigur sunt incluse macar doua din astea trei), dar te va ajuta foarte mult in facultate daca esti tare la materiile astea.