| licdawq55 a întrebat:

eu trebuie zilele urmatoare sa completez fisa pentru admiterea la lliceu si am ales sa fac un liceu de electronica automatizari ori unul de mate info sunt confuz. dupa aceea cred ca ar fi potrivit sa urmez politehnica la automatica si calculatoare nu? As vrea sa ma ajutati in privinta cu toate acestea si sa-mi spuneti cam cat costa plata pentru facultate.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Elevii destepti nu platesc.

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Buna. Dupa ce intri la un liceu la specializarea mate-info, poti merge fara probleme la politehnica, la orice specializare (inginerie civila, electrotehnica, telecomunicatii, automatica si calculatoare etc). Iar facultatea va costa doar daca intri cu taxa, dar asta se va intampla daca ai medie foarte mica la admitere, deoarece sunt foarte multe locuri.Nu dai examen de admitere, ci doar bacul si mediile 9-12. Succes!

| annamaria199925677 a răspuns:

Vei plati doar daca intri la taxa.Asta inseamna ca toate locurile s-au ocupar si va trebui sa platesti sa faci facultatea dar daca intri la buget asta inseamna sa fi pe primele locuri intr-un fel. Oricum daca iti place matematica du-te pe mate-info dar gandeste-te ca timp de 4 ani vei face M1 care e cea mai grea matematica si vei da bacul din ea. Si eu sint in situatia ta vreau sa merg pe mate-info si sa merg mai departe pe informatica.Dar daca nu suporti matematica e cam rau pentru ca informatica are si putina mate, atunci dupe la electronica automatizari.E foarte greu sa alegi stiu, dar trebuie sa alegi cu grija pentru ca acolo sta viitorul tau