| anonim_4396 a întrebat:

Dau FUNDA. Daca ai un loc de munca stabil, de luni pana vineri 8 ore sa zicem...cate zile ai concediu pe an si cate zile libere iti poti lua pe an, tot concediu, dar fara plata..insa, sa iti pastrezi locul de munca?

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Art. 145. [durata concediului de odihna]
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
Art. 153. [concediul fără plată]
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.