| Domyno a întrebat:

De cand am inceput sa studiez la liceu chimia organica, draga mea profesoara (bineinteles de chimie) ne omoara in fiecare ora, cel putin pe mine...cu faptul ca noi la Facultatea de Medicina o sa avem nevoie de TOAAAATAA CHIMIA ORGANICA! Eu intr-adevar asta vreau sa fac pe viitor (si vreau sa o fac la Tg. Mures), dar acum vine intrebarea... De cata Chimie organica voi avea nevoie pe viitor la medicina, mai exact ce din ea, ca doar nu cred ca o sa-mi trebuiasca de exemplu alcadienele unde se studiaza si despre cauciuc, mase plastice etc. Astept nerabdator raspunsurile voastrebig grin.

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

La Targu Mures este o scoala de medicina foarte buna si foarte rigida totodata. Nu este de gluma, iar doamna profesoara stie mai bine despre ce este vorba. Nu multi din cei care intra acolo rezista, asa ca este bine sa te obisnuiesti cu invatatul inca de pe acum. Daca doresti sa devii un medic bun, trebuie sa accepti sa ingurgitezi foarte multa materie. In schimb alegerea ta este de felicitat. Mult succes!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Biochimia din primul an de facultate este foarte dificila si se bazeaza mult pe chimia organica din liceu. Practic nu poate fi invatata pe dinafara, iar daca nu ai baze solide din liceu nu poti face fata. Apoi multe materii se bazeaza pe intelegerea biochimiei din anul I.

| tyana a răspuns:

De chimie o sa ai multa nevoie! Daca nu ai baza din liceu o sa regreti ca te-ai apucat de medicina.Invata si fizica si biologia! O sa imi dai dreptate in prima sesiune din anul I.Multa bafta!

soothe
| soothe a răspuns:

Domnisoara daca esti destepata, inveti tot ce ti se da sa inveti. Inca nu ai intrat la Medicina sa pui conditii. La Medicina trebuie sa stii o gramada de lucruri dar nu ai sa inteleg nici un medicament sau nici o pagina de fiziologie daca nu stii chimie organica.
In plus, te intreb eu pe matale, cum ai sa intelegi cum si daca si cat sunt de toxice paharele de plastic, sau de unde stii ca peste 20 de ani stiind cum se comporta cauciucul nu ai sa descoperi cine stie ce inlocuitor al " a ce stiu eu?" remediu pentru cancer?
In plus de asta - si inchei - in pauza unui mare Congres de Medicina de la Berlin, unde ai sa participi peste 25 de ani, o sa te intre un coleg neamt (stii ca asti asunt chitibusari), "Doamna Profesor Dr, cum credeti ca ne influenteaza viata alcadienele?". tu ai sa-i raspunzi nonsalant, in cea mai perfecta germana : "Ich weiß nicht, ich es, Herr Doktor, bitte entschuldigen Sie mich zu lernen!"

| Domyno explică:

Tataie soothe sunt destept nu desteapta ok?

| scarly86 a răspuns:

Toata chimia, anorganica si organica, iti va folosi in facultate, dra vei vedea ca va fi altfel formulata si vei simti ca o inveti din nou in timpul facultatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

He he. ti-e ti se par dificile alcadienele? Sunt penibil de simple comparativ cu sutele de formule care se cer la medicina. Iar la Tg Mures trebuie sa stii ungureste.Alfel, cu toti banii din lume, nici sa treci strada n-o sa reusesti acolo.