| Andreea_Deea_2000_BgcG a întrebat:

Sunt clasa 11 la stintele naturii si ma gandeam ca dupa bac sa dau ori la facultatea de medicina (cu biologia ma descurc foarte bine in schimb cu chimia nu prea)sau la facultatea de litere (ma gandeam la profesoara da romana pentru liceu). Intrebarea mea e: Ma va afecta cu ceva faptul ca am fost la profil real daca vreau sa dau la Litere? Dar la medicina? se tine cont asa mult de chimie? Care meserie vi se pare mai de viitor?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate pentru tine, chimia si anatomia sunt cele mai importante materii la facultatea de medicina.

Daca nu pui mana sa et pregatesti intens la chimie, nu vei putea intra la o facultate de medicina, pentru ca, chimia este vitala pentru corpul uman, sa intelegi formule chimice sa stii ce combinatii se fac in corp samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as merge pe medicina, e lejer sa fii profesor, dar inveti mult si nu ai prea mari satisfactii. Eu, daca ar fi sa ma fac profesor, singura materie pe care as preda-o este sportul.