| anonim_4396 a întrebat:

De cand sunt mica imi doresc sa devin un designer vestimentar pentru ca am talent la desen si imaginatie+ca am luat ore de desen. Si vreau sa fac asta in alta tara. Problema e ca le-am spus parintilor mei ca vreau in Marea Britanie stiind ca nu ma vor lasa mai departe(de exemplu pe alt continent). Abia au acceptat, mai ales ca tatal meu ia in ras ceea ce imi doresc. Dar acum simt ca vreau mai mult. As vrea sa studiez in SUA si nu stiu cum sa le spun, cum sa ii fac sa inteleaga ca acesta este visul meu. Nu vreau sa imi para rau toata viata pentru ca nu am facut ceea ce mi-am dorit. Sfaturi? sad

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu vezi mai intai unde ai sanse sa intri si mai ales unde ai sanse sa platesti, ca studiile si locuitul in SUA costa zeci de mii de dolari pe an

| Dmonik a răspuns:

Sigur te-ai documentat in privinta invatamantului de specialitate?
Te intreb, fiindca scoli de excelenta in domeniul vestimentar exista in Italia.
Institutul European de Desing este cel mai cunoscut!

| Queen98 a răspuns:

Trebuie sa le demonstrezi de ce esti in stare, sa le arati ca ai talent si sa fii foarte hotarata pe ceea ce vrei sa faci. Daca vad ca esti determinata sa iti urmezi visul cu orice pret, nu o sa dureze mult pana cand o sa te sustina si ei.Intre timp, iti poti gasi un job pe profil si te poti oferi sa platesti si tu din costuri, nu doar parintii