| Andrei123Aa a întrebat:

De ce in Romania daca vrei sa devii politist, jandarm...nu trebuie sa ai tatuaje? In timp ce in alte tari am vazut politisti si jandarmi tatuati pana pe degete.

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tatuaje ca tatuaje dar voi ii mai stiti pe jandarmii aia care la 10 august si-au mascat indicele de pe caschete cu plasturi negri sa nu poata fi identificati? Aia golani laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dar, unde i-ai văzut tu, tatuați până in vârful degetelor? În seria, Academia de politie?

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca ei cred ca trage in jos institutia, iar la noi inca exista eticheta "tatuaj=puscarias" din cauza metodei relativ stravechi de a eticheta puscariasii, anume tatuaje.

Daca tatuajul este la vedere, clar nu poti deveni, cel putin in Romanica. Daca-i discret, nu cred ca este considerat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Alea le-ai vazut in filme.

| siriusblack98 a răspuns:

Pentru că poți scoate comunismul din modul de conducere al unei țări dar nu îl poți scoate din capul oamenilor.

| Johny_George_1997 a răspuns (pentru siriusblack98):

Doar ca in Romania nu a fost aplicata niciuna?

| vmalex21 a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu are nicio treaba cu comunismul.

| siriusblack98 a răspuns (pentru vmalex21):

Dacă zici tu rolling on the floor

| zilog a răspuns:

Scuze dar România este țără sau o localitate din Africa Uganda?

| DarthNiger a răspuns:

Ai voie cu tatuaje, dar doar cele care pot fi acoperite de uniforma

| danaieladaniela a răspuns:

Findca la noi mereu este diferit, suntem mai inapoiati

| vmalex21 a răspuns:

Sa o crezi tu ca in alte tari e permis.Si in Germania de pilda e interzis sa ai tatuaje la vedere.Si ca sa raspund si la întrebarea,, de ce?,, Pentru ca reprezinti haina statului!

| Johny_George_1997 a răspuns:

Ca e gandirea romaneascade **** unde daca ai tatuaj te asociaza cu a fii criminal. Creier de comunisti

| neludana2000 a răspuns:

Ordinul MAI nr. 144/2017 a picat. Din 2018 ai voie si la vedere.
Citez din EVZ.Ro, din 2019.

Polițiști, jandarmi sau pompieri iau cu asalt saloanele de tatuaj după ce, la finele anului trecut, s-a stabilit, prin lege, că pot fi cât de „desenați" vor. Până acum, dacă aveau tatuaje, acestea trebuiau să fie neapărat ascunse, să nu se vadă atunci când purtau cămășile cu mâneci scurte de la uniforma de vară. Mai mult, la încadrare, pielea trebuia să fie „fără semne distincticve", după cum nota legea.