| jakh3lix a întrebat:

Buna ziua si la multi ani! Am ajuns in clasa a 9-a intr-un final si pot sa spun ca imi merge bine la liceu. Sunt pe profil uman, mai exact pe stiinte sociale si multa lume spune ca anul acesta, maxim anul viitor sa decid ce vreau sa ma fac in viata. Prima data am vrut sa fiu politist, jandarm, pompier etc etc cand eram mic, apoi am visat la avocatura, psihologie si dupa 2 ani de mers pe ideea ca vreau sa ma fac psiholog, brusc mi-a revenit visul de mic copil de a fi la MAI si vreau sa merg la Academia de Politie A.I Cuza din Iași pe Facultatea de Jandarmi. Cred cu tarie acum ca as fi ideal pentru a avea aceasta meserie si chiar daca mi-as lua doar injuraturi in fata pentru ca vezi dom'le esti prost ca jandarm si trebuie doar forta bruta. As vrea sa fiu diferit fata de restul si chiar sa iau in considerare juramantul depus.
De aceea am cateva intrebari din curiozitate:
1)Cum este la academie?(conditii, cursuri, antrenamente)
2)Este bine venit sa ma intereseze facultatea de pe acum? Recent am inceput sa studiez multe chestii legate de MAI si sa repet unele exercitii pentru proba sportiva. E prea devreme? Tin sa mentionez ca nu ma afecteaza cu liceul ce fac in timpul liber, am timp pentru toate.
3)Tinand cont ca facultatea te face ofiter, cat e salariul?
4)La finalul facultatii stiu ca trebuie sa alegi unde vrei sa te transferi(judetul de unde ai venit). Eu as vrea sa vin acasa dupa ce voi termina si sa ma angajez la mine in judet. E ca la profilele de politie procedura? Trebuie sa ma duc unde sunt locuri in judetul ce recruteaza politisti specializati in anumite domenii sau pot alege linistit judetul de unde provin pentru a ma angaja.
5)Ce rol are un ofiter?
Cer seriozitate!

3 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Alege profilul pentru serviciul care-i plătit cel mai bine, nu vei regreta niciodată.

Răspuns utilizator avertizat