| Sophieka a întrebat:

De ce majoritatea angajatorilor tin secreta informatia despre salariu pana la interviu?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ca daca stii dinainte nu te mai duci si numai pici de gasca, pe de alta parte la interviu o baga mereu cu vrajeala aia ca slariul creste odata cu vechimea si asa mai departe iar in realitate in multe dintre SRL-uri nu creste nici dupa ani de zile.

| RAY a răspuns:

Pentru ca un patron in Romania considera angajatul un sclav,asa ca de ce trebuie sa te plătească,patroni romani sunt niste zdrente care nu ai pic de respect fata de angajati iar angajati au pic de respesct fata de clienti,asta e Romania, ai vazut tu patron care sa munceasca? Nuuuu ala vrea masina, conturi pline de euro, femei, vacante, zero inovatie

| RAY a răspuns:

Zimi tu mie un patron roman care nu a furat?

| Frank51 a răspuns:

Pentru că la interviu te întreabă atât așteptările tale cât și restul lucrurilor, de ce să-ți dea mai mult dacă tu ceri puțin. De aceea eu la întrebarea aia pun cu 25% peste salariul standard din domeniu.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Frank51):

Da,tu poți să ceri mai mult, însă angajatorul poate să nu îți ofere, căci întotdeauna vor exista angajați care se "vând" și pe mai puțin și angajatorul știe asta și iese în avantaj.

| Frank51 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu este o regulă generală, depinde ce caută angajatorul, dacă e un post unde trebuie un profesionist atunci va alege pe cel mai bun, indiferent ce salariu cere.

| Emma30555 a răspuns:

Fiindcă salariul se poate negocia la interviu

| Crackman a răspuns:

Ca sa nu te răzgândești prea repede

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Întâi se asigură că ești capabil să ocupi postul și apoi că meriți banii.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Să nu descurajeze

| isemilia a răspuns:

Salariul se negociaza la interviu, in primul rand, iar in al doilea fiindca nu exista unul clar. Depinde de ce ceri tu si de ce aptitudini ai.

| Kalto a răspuns:

Daca ai experienta negociezi cum vrei. Daca esti la inceput te pica din start