| anonim_4396 a întrebat:

De ce medie, activitati extracurriculare, calitati, aptitudini, etc, ai nevoie pentru a avea macar o sansa sa primesti o bursa pentru oxford?
imi puteti da exemple de romani care au reusit sa ajunga la oxford?
FUNDAAA! multumesc

2 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa fii olimpic international la materiile care tin de Real: mate, fizica, bio, chimie, info. Am vazut in urma cu vreo 3-4 ani un reportaj cu un roman ce ajunsese la Oxford, dar era foarte bun la biologie ( castigase aurul la o olimpiada internationala si l-au recrutat ). Altfel, nu prea cred ca ai sanse. Bafta!

| SfarsitDeDrum a răspuns:

Pai ar trebui sa fii olimpic internatioal la o materie anume.
Anul trecut a terminat un baiat la scoala unde am fost eu.
El a fost al 2 (mi se pare nu mai stiu sigur) la astronomie pe toata lumea. Tinand cont ca in clasele 1-8 nu se face astronomie la scolile simple. El a primit o bursa pentru ceva facultate mare din Bucuresti, neinteresandu`i notele la celelalte materii doar cat sa aiba note de trecere.

Presupun ca si la Oxford este la fel.
Deci eu ii dau drepatete lui Amaya`!