| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu recunosc romanii ca asculta manele?

40 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Exista doua tipuri de oameni: cei care asculta manele si cei care nu recunosc.

| Zuzu1991 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care unii isi fac biblioteca mare, cu toate ca nu au citit o carte in viata lor, dar cand au musafiri aia zic
"OOOOOO, CE CULT ESTI!"
la fel si la manele, manelistii sunt asociati serios cu prostimea, si majoritatea manelistilor dovedesc, ca asocierea nu e deloc gresita

| Frank51 a răspuns:

99% din manele sunt copiate din melodii musulmane, turcesti, arabe, indiane, 1 la 1 cu acorduri voce tot. Doar din cauza unor persoane inculte si fara nici-un fel de experienta in privinta domeniului artistic s-a creat aceasta frica de manele. Ele sunt in fapt si in drept muzica de petrecere pe care se danseaza atunci cand organismul este afectat in mod pozitiv de catre bauturi alcoolice si substante, ca sa poata fi contracarate versurile care pe majoritatea oamenilor ii dezamagesc.

| Mosotti a răspuns:

De prosti nu recunosc!
Eu recunosc ca ascult.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca, poate, i-ai intrebat pe unii care chiar nu asculta manele. Cei care asculta ii recunosti foarte usor.

| Legion7X a răspuns:

Nu ascultă, pentru că mulți văd un stil țigănesc și zgomotos de expunere, lucru ce rușine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu, eu mai ascult din cand in cand.
N-am vazut pana acum nunta fara muzica populara sau manele.

| DonEduardo a răspuns:

De ce sa recunoasca cei care chiar nu le asculta?

| andreiDdan a răspuns:

Eu zic ca cei care asculta, ascund asta foarte bine, dar lasa sa se vada unde: LA EVENIMENTE POPULARE SOCIALE, ISTORIC PE YOUTUBE, CERCURILE RESTRANSE DE PRIETENI. in Romania manele se asculta si se vor asculta mult timp de acum inainte pentru ca: sunt amuzante, prostesti, te spala pe creier si n.ai cum sa nu fi auzit macar vreun vers celebru, ori le mai asculta astia EMO care sufera dupa dragostea vietii lor, oameni care practic sunt dependenti de altii, si si.ar da toate averile pentru un pic de..sau de?
Ca sa inchid, romanii nu asculta manele pentru ca e cool sa fii impotriva, dar se pricep de minune sa minta asta si sa iti atace eticheta plasata lor, drept "manelist". Mai sunt si cei care recunosc ca asculta. Decat destept si mincinos, mai bine prost, da cinstit. Respect. hai, o zi bunahappyhappy

| DataScience a răspuns:

Pentru ca nu asculta, unii nu asculta melodii in general pentru ca e pierdere de timp pentru ei si asa mai departe, daca ar fi sa estimez aprox 60% asculta cateodata manele, in general oamenii cu un iq mai average, cu cat creste iq-ul ai varietati infinite mai ales in engleza din care sa asculti, iar daca e prea mare iq-ul nu mai ai timp de nici un gen, nici jazz/rock/classic sau orice altceva fiindca esti preocupat cu multe alte chestii sau poate proiecte grele. Eu am un iq usor peste medie, dar ascult o manea o data la un an poate cand imi amintesc vreuna de curiozitate sa mi-o amintesc cum suna, in rest tot anul am zeci de alte genuri care le ascult.