| Anemona21 a întrebat:

De ce studii ai nevoie pentru a fi profesor de biologie? Si cât se catiga in acest domeniu?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Facultatea de biologie, iar salariul e la fel ca la ceilalți profesori, ai avantajul ca poti da meditatii pentru bac sau admitete si o sa mai castigi ceva pe langa salariu

| blairelovesmusic a răspuns:

Salariul e de 1500 cand esti incepator. Pe la 40-50 de ani vei castiga 50.000 de lei pe luna.

| isemilia a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Nu se ajunge la 50, 000 de lei pe luna (lei noi), nici macar in cazul profesorilor universitari...

| isemilia a răspuns:

Facultatea de biologie si modul pedagogic
Salariul depinde de vechime, de locul unde predai (scoala la sat / oras), de nivel (daca predai la o universitate salariul va fi diferit de cel primit daca ai preda la o scoala gimnaziala de la un sat), daca ai olimpici (se primeste un bonus) etc. Oricum, poti face destul de mult si din meditatii.