| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii angajați cer unor colegi să îi ponteze când aceștia nu vor să se prezinte în ziua aceea la serviciu?
Ceilalți colegi sau superiorii nu vor remarca lipsa acelui angajat/coleg?
Cum de se poate face asta?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa dai mai multe detalii. Teoretic nu se poate, chiar daca te trece colegul prezent se va afla ca nu este prezent si atunci vor raspunde amandoi. Probabil problema pusa de tine e un caz aparte in care nu se poate vedea lipsa, sau poate cer sa fie pontati pentru cateva ore, adica sa plece cu o ora doua mai devreme crezand ca nu va fi ceva vizibil.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chestia cu pontatul nu mai functioneaza de foarte multi ani, era pe vremea comunismului dar nu mai exista in ziua de azi.
Acum sunt legitimatii electronice, de marimea unui card de identitate cu insertie electronica, care se scaneaza la intrare si iesire, dar sunt si camere de luat vederi care inregsitreaza totul.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu in toate cazurile exista legitimatii electronice. De ex, la mine la firma, nu sunt.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Probabil nu-i firma mare ca sa necesite aceste legitimari electronice, ori nu este nevoie, fiindca multi lucram pe computere si se vede imediat ora la care te-ai logat in computerul de la servici sau cat timp lucrezi samd.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Lucrez in alt domeniu, la care nu se poate folosi asa ceva. Pontajul se face prin telefon, la punctele de lucru.