| demonel a întrebat:

De un an ma tot framanta un sentiment si vreau sa ma ajutati daca se poate
in curand voi termina liceul si m-am gandit sa urmez o cariera militara insa am gasit foarte multe pareri pro si contra carierei militare, si m-am gandit daca fac academia militara in romania si dupa cativa ani(nu stiu precis ca am niste ani obligatorii)pot sa ma transfer in armata altei tari cum ar fi america, franta sau anglia?

3 răspunsuri:
| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

America nu accepta decat cetateni americani din cate stiu si cred ca regula e valabila peste tot, e foarte buna alegerea te face mai stapan de tine, sunt unele riscuri dar asta nu mai conteaza atata timp cat iti place ce faci. bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti, esti obligat sa servesti minim 7 ani in armata romana, si abia atunci scapi de obligatii, dar sunt sanse extrem de mici (aproape 0) sa poti sa te transferi in armata altei tari, stiu ca o cariera militara pare foarte tare acum (mai ales la cum o promoveaza americanii) dar e nasol rau, intr-adevar ai un salariu decent, dar nu cred ca se merita, eu am locuit anul trecut pe langa Academia Tehnica Militara din Bucuresti, studentii sareau gardul ca sa iasa, mai veneau pe la sala si in mare parte nu erau cum m-as fi asteptat, intr-adevar, si cu armata romana poti pleca in diferite zone (irak, afganistan), si tu daca termini academia o sa ai o specializare si o sa castigi bine, dar chiar se merita sa iti risti viata? gandeste-te bine, contacteaza studenti de la academie, si absolventi, si intreba-i pe ei, asa e cel mai bine, doar sa nu crezi ca e ca in filme, ca te inseli, e vorba de ROMANIA totusi

| demonel explică:

Stiu ca armata nu e in filme eu m-am inspirat de la varul meu care a fost in iraq 3 ani jumate si da la cativa prieteni care au facut academia la constanta si mai tenta foarte tare, asa cum a zis si Nume"nu mai conteaza atata timp cat iti place ce faci." si cred ca are dreptate

dar si salariul ma intereseazaca am auzit ca multi se plang el