| D0do a întrebat:

Salutare la toti am 17 ani si mi-ar placea sa urmez o cariera militare ... dar nu am liceul militar ci cel de mecanica auto dupa sa poate face vreo facultate militara sau ceva de genul ? Multumesc anticipat de raspunsuri

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a urma o cariera militara nu este obligatoriu liceul militar, important este sa ai diploma de bacalaureat si sa reusesti la admiterea in academia militara pe care vrei s-o urmezi. Numai bine!

| bughy89 a răspuns:

Se poate face oricand o facultate militara indiferent de liceu. Ideea e ca cei care au liceul militar au un avantaj fata de tine si vor fi preferati. Mai e o problema, admiterea, care se rezolva pe 2 cai: Ori esti foarte bun la sport si materiile din care dai examen astfel incat sa nu iti poata reprosa nimic, Ori vorbesti cu cineva de la armata sa iti puna o vorba buna(ca se poarta in Romania).