| anonim_4396 a întrebat:

Despre concediul medical am o intrebare. Lucrez de 8 luni la actualul job si de ceva timp ma doare incheietura mâinii foarte tare. I-am spus managerului si imi zice sa mai fac schimb de ture cu alți colegi sau schimb de liber e ca sa ma odihnesc cand am nevoie.
Mai in gluma mai in serios mi-a spus ca nu vrea sa audă ca ne îmbolnăvi si avem nevoie de condiu medical. Precizez ca am mai avut probleme de sanatate si mi-a spus ca pot pleca cu o oră mai devreme.
Simt ca nu imi sunt respectate drepturile.
Am citit despre concediul medical dar nu am inteles cat de grav trebuie sa fie ca sa pot avea concediu. Spre exemplu daca sunt răcită si am febra imi pot lua 3 zile medical? Precizez ca la job lucrez cu bani si trebuie sa fiu atentă la ce fac dar și car marfa si depun efort fizic.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu aduci dovada de la medic ca ai concediu medical, nu poti face nimic.

| unicka a răspuns:

Concediul medical îl da medicul de familie nu șeful, asta sa ii spui! De la munca ți se da doar adeverința pentru a o duce la medic, da sunt firme care nu plătesc concediile medicale dacă un ai 6 luni la firma lor, eu am pățit anul trecut, daramburs du-te liniștită la medic și ia concediu nu te uita tu la șef ca ei își vor doar sa le muncești ca sclavul și când ești bolnav nu dau doi bani pe tine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Patronul are nevoie de tine. Dacă ești bolnavă, ai dreptul la concediu medical. Dacă ai nevoie de concediu medical, dacă poate să îl acorde, în funcție de gravitatea bolii tale, asta decide medicul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doar medicul știe daca ai nevoie de concediu medical si nici nu e nevoie de aprobarea șefilor. Concediile medicale nu se plătesc de către firma la care lucrezi ci de Casa de pensii daca ești încadrată cu contract de munca si achiți contribuția pentru sănătate (CAS).
Daca seful tau căuta sa te înduplece sa nu îți iei concediu medical, e o problema, poate nu ești angajata cu contract de munca si nu îți plătește toate contribuțiile care sunt prevăzute de Lege. Informeaza-te!

| Marbea a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic pentru ca s-ar putea ca problema sa persiste si dupa zilele de odihna iar medicul iti poate da concediu medical daca se impune.

| Madalin0404 a răspuns:

Buna, nu se poate sa nu iti aprobe medicalul e dreptul tau, cum poti sa mergi la munca bolnav, parerea mea e daca mergi la urgente de acolo iti dau medical 100 % si e obligat sa accepte