| iuliaiulia_1033 a întrebat:

Despre faculatea de litere ce parere aveti? merita sa studiezi acolo? ce ati facut in primul an? e ok sa faci aici si apoi sa pleci in alta tara(anglia)? ce ziceti?

5 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Asta asa e, engleza adevarata este cea din Marea Britanie, dar ce o sa faci cu facultatea de litere in UK? Mai bine gandeste-te la o alta facultate daca vrei sa pleci in strainatate. Si vezi sa fie o diploma recunoscuta, cum sunt cele de la uaic iasi.

| foxi a răspuns:

Daca faci engleza...merita! faci master in anglia!

| Eff a răspuns:

Si mie imi plac limbile straine motiv pentru care momentan studiez 3. DAR, oricat de mult mi-ar placea, nu cred ca facultatea de litere iti ofera prea multe oportunitati. Poti sa devii profesor sau traducator si... cam atat.
M-am gandit eu mult si am ajuns la concluzia ca o sa fac si limbi straine in paralel cu alta facultate (la care nu m-am decis incalaughing )
dar eu mai am pana la facultate... multstraight face

Eu am avut ocazia sa stau in anglia o perioada mai lunga si am ajuns la o concluzie odioasa: am invatat engleza de cand ma stiu si fac meditatii de cand eram la gradinita si mi-am frecat creierii pana am terminat toata gramatica si acolo... mi-am dat seama de 2 chestii:
ori ce invatam noi invatam degeaba, ori toti englezii sunt analfabeti.

Nu ai nevoie nici de 10% din engleza pe care o studiezi ca sa stai in anglia. Cred ca la limbi o sa inveti de 1 milion de ori mai multe lucruri decat vor sti englezii vreodatalaughing

| iuliaiulia_1033 explică:

Multumesc.stiu ca se da in engleza, romana

| iuliaiulia_1033 explică:

Eu am auzit ca engleza adevarata e a engleziilor siengleza din america de balta... oricum e foarte costisitor direct in anglia, daca te duci sa locuiesti dupa nu se mai pun si studiile, oricum sunt destule cheltuieli:d