| Valentin098 a întrebat:

Din cate am inteles in armata nu ai voie cu barba si trebuie sa ai o anumita tunsoare....este adevarat?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

RG-1 Regulamentul de Ordine Interioara in Unitate aprobat in 2016:
Art. 104. – (1) Frizura militarilor bărbaţi trebuie să fie decentă, cu părul tăiat scurt în
regiunea cefei şi a tâmplelor, iar perciunii să nu depăşească mijlocul pavilionului urechilor.
(2) Bărbieritul se face ori de câte ori este nevoie pentru ca obrazul să fie ras; purtarea
mustăţii este facultativă; mustaţa trebuie tunsă scurt şi nu trebuie să depăşească colţurile gurii;
modificarea fizionomiei va fi conformă cu documentele oficiale de identificare.
(3) Prin excepţie de la alin. (2), militarii pot purta barbă în cazul în care au o afecţiune
medicală, certificată de medicul unităţii, care împiedică bărbieritul ori de câte ori este nevoie.
(4) Pentru îndeplinirea unor misiuni, cu aprobarea comandantului unităţii militare, militarii
poartă frizura, mustaţa şi barba conform particularităţilor misiunii.
Il gasesti pe net ca este nesecret.

1 răspuns:
| Balalau95 a răspuns:

Nuuuuu, poti sa fi hippie, trebuie sa fii drogat si sa stai tot timpul in aia mica si goala, si sa iti bata vantul in ea deci sa o fluture in vant... zalog de legamant, caci am cravatata mea, sunt pionier

NU exista armata de pe lumea asta care sa nu impuna cod de prezentare, chiar daca unele armate impun barbi (mai ales cele islamice), totusi NICI una nu ignora ideea de tunsoare (o sa fie O ZI INGHETATA in iad cand orice armata din lume v-a permite sa ai plete... PUNCT si nu, shiitii nu or sa aiba plete, or sa aiba cei 15metri(sau cat au) de par netaiat niciodata, intr-un rucsac)