| NYØ2002 a întrebat:

Eu vreau sa intru in armata ca SGP ca se plateste bine, sunt bun la sport si la carte sunt bata, de abia ma chinui sa nu raman corigent, nu cred ca iau bacul.
E adevarat ca in armata trebuie sa ai par mic? Adica maxim cat ai voie sa il ai? Pana la nas e bun? De exemplu marimea de par pe care o are selly sau gami(zic si eu un exemplu).Mai este adevarat ca nu ma lasa sa port barbă?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pui mana serios pe invatat, ca mai sunt cateva luni si trebuie sa sustii BAC-ul, ca la Academiile militare se intra cu note de peste 9.
In ce priveste parul, masura acceptata este de 1-2 cm si evident fara barba!

| NYØ2002 explică (pentru Violleta2022):

Depinde de grad. Fara bac intrii ca soldat.Cu bacul intru cu un grad mai sus,, Subofiter".Is prost bata la scoala. Matematica si Chineza e aceeasi chestie.Eu de abia iau 5 la mate cu 3 puncte in plus la lucrare+copiat de la colegul.Eu am venit la un liceu care toti invata prost ca mine, mai am 2-3 din clasa cu media 8 generala, restul 6 si, 7 si.La mine nu e speranta sa iau bacul, de la 5-8 am facut pregatire cu vecina lu bunicamea care e profesoara de mate dar tot degeaba.Eu degeaba ma pun pe invatat ca ba nu am chef, ba nu imi intra nimic in cap.Si legat de par uitete pe Youtube la,, Radu Chirila"ca are parul mare si e in armata.M-am interesant si am auzit ca trebuie sa ai parul decent, nu vopsit, nu dread-uri.Este ok sa ai parul mediu hai maxim pana la nas, nu alti care au parul pana la umeri s-au nu stiu pana unde.De exemplu parul mediu este al lui Selly si Gami si mare este al lui Exploit

| Violleta2022 a răspuns (pentru NYØ2002):

Ca soldat nu ai nevoie de carte prea multa, putand oricand sa te inrolezi, imediat cum ai implinit 18 ani.
In ce priveste parul, masura decenta in armata, inseamna 1-2 cm, nu pana la nas sau umeri, asa ceva fiind inadmisibil in armata.
Nu are importanta cum ai tu parul acum sau maine, ci cum va trebuii sa fii in ziua acnd vei merge la inscriere si in ziua inrolarii.
Dar asta se rezolva pe loc, ca pe recruti ii tunde zero, din prima zi, dupa care ii obliga sa nu depaseasca 2 cm, conform standardelor militare.
Din pacate, regulile sunt impuse tutor, fara exceptii.

| NYØ2002 explică (pentru Violleta2022):

Multi prieteni de-a lui taicameo are parul mare.Ei cred ca in parti poti sa il ai maxim 2 cm

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanM275 a răspuns:

Trebuie să ai o condiție fizică bună, și da e recomandat să ai parul cât mai mic.

| NYØ2002 explică (pentru BogdanM275):

Poti sa il ai pana la nas? adica mediu de exemplu cum il are Selly s-au Gami. Uita-te la Radu Chirila pe Youtube el are parul mare si este in armata dar pe canalul lui mic posteaza videoclipuri despre armata.

| armygirl a răspuns:

Nu asculta orice sfat venit de la unii cu gândirea, să zicem, învechită. Armata nu mai e ce a fost. Nu te tunde nimeni 0 când te recrutează, asta e o porcărie. Trebuie să îl ai scurt, da, nu pana la nas sau asa ceva, ideea e să fie cam la nivelul frunții în față, iar în părți să nu crească tare, adică să-l tunzi destul de des.
Ar fi frumos sa nu mai speriem lumea cu povești nemuritoare legate de armată și să ne documentam puțin înainte, doar zic.
La academii se intră și cu 5 (vezi Ingineria de la forțele terestre, anul trecut). Deci dacă te pui puțin pe învățat, nu ai nimic de pierdut. Posturi pentru sgp (soldat gradat profesionist) nu se mai scot anul ăsta!

| NYØ2002 explică (pentru armygirl):

Anul viitor in 2021 termin scoala. Poate am noroc sa intru.In legatura cu parul, uitete la Radu Chirila pe Youtube si uite ce par mare are in cap si e in armata.Eu cred ca nu ai voie cu barba.Ar fi misto macar sa faca o exceptie sa fie una mai micuță

| armygirl a răspuns (pentru NYØ2002):

Cu barba nu e voie categoric. Prietenul meu e în armată și știu despre ce vorbesc laughing cu părul e mai ok