| anonim_4396 a întrebat:

Dragi tovarasi si pretini, am nevoie de ajutor, logic. Am nevoie de ceva care sa ma ajute sa invat contabilitate. Am studiat-o in facultate, dar doar teorie, si a trecut ceva timp de atunci, acum am nevoie de carti, articole, filmulete, programe, orice, gratuite sa fie, si sa imi fie de ajutor, adica as putea sa ma apuc sa ma uit peste cursuri, sau sa caut eu pe internet, daaaar stiu cum e cu teoria si practica si nu vreau sa ocup memorie cu lucruri neimportante, sau nu foarte importante cand voi, cei care va stiti, ati putea sa mi le dati direct pe cele necesare. Deci, ma ajutati?

9 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns:

Daca ai o baza teoretica, vei invata contabilitatea practic. Cată o firma de contabilitate si cere-le sa lucrezi acolo voluntar. Vreun an. Inveti si meserie si da bine si la CV.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Am nevoie si de salariu. laughing Ziua nu tine ca pe Venus 243 de zile pamantesti sa imi permit sa lucrez 8 ore pe nimic si inca 8 sau 4 pentru a-mi acoperi cheltuielile.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

In Romania nu exista practica voluntariatului. In State, da. Dar chiar daca nu exista acest obicei in Romania tu, pentru binele tau ulterior, poti incerca.

Bani pentru ca nu stii nimic nu-ti da nimeni!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Ziceam ca nu merge sa faci pe voluntarul 8 ore cand trebuie sa muncesti 4 sau 8 pentru un salariu. Ziua are doar 24 de ore din care 7-8 sunt pentru somn, daca vrei sa iti poti folosi creierul.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai faci voluntariat 4 ore, ca mai mult, e prea mult, si daca ai unde mai lucrezi undeva inca 4 ore. O perioada doar, trebuie niste sacrificii, intelege si tu. Si mai roaga-i si pe parinti sa te inteleaga. Daca erai in oras cu mine te ajutam eu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Parintii ma foarte inteleg, ma prea cocolesc chiar, si oi parea de vreo 14-16 ani, dar am 27, 5 :O. Am nevoie de un salariu bun ca sa pot pleca, sa scap de cocoloseala. Am terminat economie, am vazut ca fara experienta nu se angajeaza economist, dar contabil da, chiar daca e contabilitate primara, macar de aici pot urca. In fine.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Contabilitatea primara e simpla Mada, se invata rapid in cateva zile. Invata primara, dar du-te direct pe contabilitatea finala. Aia trebuie s-o inveti tu. Daca nu te ia un contabil pe langa el sau nu te lipesti de o firma de contabilitate e greu. De aia spuneam ca o perioada sa renunti la bani, numai ca sa inveti. In acest moment experienta e mai valoroasa pentru tine decat banii.

Ai rabdare! Invata-te sa ai rabdare cu tine. Dobandirea experientei trebuie sa fie cel mai mare obiectiv acum. Daca nu ti-e teama si nu ai nici o retinere, spune-mi in privat din ce oras esti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Alba Iulia.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Am un amic in Ardeal la care ma gandeam sa te trimit sa te dea la serviciul de contabilitate sa inveti. Face comert, importuri si distributie. Numai ca e departe de tine. Plus ca am vorbit ieri cu el si spunea ca de luna viitoare vrea sa renunte la contabil angajat, pastreaza vreo 2 fete pentru contabilitatea primara, si apeleaza la o firma de contabilitate. Tendinta in ziua de azi este sa se mearga pe externalizarea serviciilor.

Oricum Alba Iulia este un oras resedinta de judet si chiar daca e cam mititel ai putea cu niste recomandari serioase sa te lipesti de o firma de contabilitate pentru 4 ore de voluntariat. Fara recomandari e cam greu pentru ca se lucreaza cu informatii confidentiale.

Daca reusesti ceva spune-mi si mie, sunt curios cum te-ai descurcat.