| StrongHeart a întrebat:

Dupa ce criterii ar trebui o persoana sa isi aleaga cariera/locul de munca?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori

După calităţile şi abilităţile pe care le are dar şi după pasiuni. Trebuie să începi tot timpul cu "la ce mă pricep cel mai bine?" şi să vezi în ce domenii poţi să profiţi la maxim de abilităţile tale (chiar dacă nu sunt dezvoltate, poate ai un talent care ţi-ar permite să le dezvolţi foarte rapid). Efectiv trebuie să cauţi până şi "seminţele" calităţilor. Apoi te întrebi "ce pasiuni am?", ce îmi face plăcere să fac şi cum pot face bani din asta?
Nu trebuie neapărat să te gândeşti "pentru toată viaţa" pentru că în 15 ani poate să dispară tipul de loc de muncă/carieră pe care îl vrei, trebuie luat şi asta în considerare.
Te gândeşti şi pe termen lung dar cu prudenţă, cel mai bine mergi pe termen mediu.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu mi-am ales din pasiune, și motivație financiară. Nu neapărat jobul, ci meseria.
Ca joburi aleg orice pot face ușor, și e plătit de la decent în sus. Lucrez mai mult în alte domenii decât cel pe care mi l-am ales de viitor, pentru că nivelul de salarizare ca începător nu m-a convins să lucrez pentru alții, acumulez experiență în alte forme.

| laSoledad a răspuns:

- ai o pregatire in asa ceva? te descurci la asa ceva?
- iti place ceea ce faci? te simti bine sau nu in acel mediu de munca?
- ceea ce trebuie sa faci se contrazice cumva cu valorile si principiile tale?
- e un raport bun intre beneficiile pe care le primesti si eforturile pe care le depui?
- exista sanse de dezvoltare/avansare la locul de munca sau te va plafona pe termen lung?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal îl aleg în primul rând după aptitudini.
Dacă consider că voi face faţă acelui loc de muncă şi voi învăţa şi experienţă pe parcurs, atunci go ahead!
Îl al doilea rând, după program, salariu şi atmosferă. Nimănui nu-i place să lucreze într-un mediu toxic.
În al treilea rând, după gradul de efort ce-l presupune acel job.
Eu aleg unul unde să fiu în permanentă mişcare deoarece sunt o persoană activă şi energică şi nu prea îmi place să stau locului şi detest rutina.

| MaryMaria333 a răspuns:

Dupa inclinatiile sale, avantaje si dezavantaje, persoane. Daca ii e convenabil atunci se poate angaja.