| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce termini Facultatea de Medicina (cei 6 ani) esti "automat" medic de familie? Sau trebuie sa mai faci ceva masterate, doctorate sau stiu eu ce?big grin Multumesc mult`!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu esti automat medic de familie. Esti medic de medicina generala si poti practica medicina de familie doar in sate in care nu sunt suficineti pacineti pentru lista unui medic de familie. Ca sa devii medic de familie, trebuie sa iei rezidentiatul pe aceasta specialitate si sa faci 3 ani de rezidentiat. Apoi dai examenul de specialitate si devii medic specialist de medicina de familie (moment in care poti avea propria ta lista de pacienti).

4 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Si in complectare la ce a scris Brigaela sa ai spatiu locativ amenajat dupa standardele EU +aparatura medicala, doar nu vrei sa practici medicina ca in evul ceausist cu stetoscop si tensiometru

| mami a răspuns:

Daca nu ai o matusa pe care sa o mostenesti sigur ca trebuie sa cumperi spatiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt mami : tu te referi la medic specialist mf care si practica, pentru asta e nevoie sa cumperi un praxis, care se vinde cu vreo 50 de mii de euro, in general, nu ti-o da nimeni de-a gata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumperi praxisul, spatiul e 'fatada ". Iar matusa poate sa si-l vanda ea, cat inca se mai poate bucura de banuti...