| anonim_4396 a întrebat:

Dupa liceul militar ma pot duce la academia de politie? ca din cate am inteles dupa acest liceu trebuie sa urmezi o cariera in armata.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti merge, dar cred ca nu are nici un rost sa faci liceul militar daca vrei sa urmezi o cariera in politie.
Pentru admiterea in Academia de Politie te ajuta un profil de filologie sau stiinte sociale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa liceul militar se poate face Academia MAI dar iti complici viata singur. Nu are nici un rost pentru ca iti pierzi tineretea prin cazarmi. Politia, oricum, nu-i militarizata.

| 1234501410 a răspuns (pentru Salontanul):

Adica?

| Salontanul a răspuns (pentru 1234501410):

Adica; exact ce am scris mai sus. Rigorile cazarmii militare nu te vor ajuta prea mult. Traieste-ti viata intr-un liceu civil de profilul necesar examenului de la Academia MAI si fa mult sport! Eu am facut Academia Militara venind din liceu civil si nu mi-a parut rau, dimpotriva am ras de cei cu colegiul militar. Am iesit tot ofiter ca ei. Ei au avut doar un usor avantaj cunoscand regulamentele militare. Ori la tine nu-i cazul.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce termini liceul militar poti merge unde doresti, nu -i musai sa mergi la academia de politie sau militara. Poti face orice facultate esti capabil si vrei sau orice profesie.