| AloneMan2427 a întrebat:

Dupa parerea voastra care este in momentul de faa cea mai buna decizie de viitor cu privire la liceu si la meseria viitoare?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Alege ce iti place, atat la liceu cat si la meseria pe care vrei sa o practici.
Daca alegi sa lucrezi doar pentru ca X meserie iti aduce bani atunci o sa ajungi sa te trezesti dimineata sa mergi la lucru trist ceea ce nu e tocmai okay pentru psihicul tau.

Si daca e sa zic ce am facut eu, ca sa nu zici ca vorbesc numa asa, am fost la mate-info, intensiv info la liceu, dupa facultatea de Calculatoare si acum lucrez in IT pe partea operationala si da nu fac atatia bani cati face unul pe web dar imi place ce fac, am liniste si timp de proiecte personale. happy

| AloneMan2427 explică (pentru Zaygon):

Multumesc mult pentru sfat!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alegerea se face numai de catre copilul respectiv, in functie de talentul si preferintele lui personale.
Nu poti intervenii in cariera unui om, fiindca nu ai cum sa stii ce isi doreste sa profeseze in viata, iar daca-i dai sfaturi gresite, fiindca tu crezi ceva dar el nu este capabil sa faca acel lucru, nu-l ajuti, dimpotriva, il poti nenorocii.

| LordCristobal a răspuns:

Să alegi ceva care îți place cu adevărat sau cu care rezonezi foarte bine.
Adică să nu te iei după unii care zic că nu e bine sa te duci acolo că nu făcu nimic sau că nu câștigi bani multi după aceea.
Alege cu sufletul tău și nu te lasă influențat de alții.

| AloneMan2427 explică (pentru LordCristobal):

Mersi mult pentru sfat!

| haileewatson a răspuns:

Liceul e irelevant si nu iti garanteaza un viitor/meserie buna

| AloneMan2427 explică:

Fata*