| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

E adevarat ca daca ai studii superioare ai mai multe sanse sa fii angajat intr-un loc?(chiar si ca vanzator/casier)

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Pe un post care necesita studii medii sansele sunt mai mici. Eu am patit sa fiu refuzata pe un astfel de post pe motivul ca aveam studii superioare. Se temeau ca trebuie sa ma plateasca mai mult sau ca voi pleca repede de acolo. Isi inchipuie ca daca ai studii superioare ai si pretentii.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ca vanzator/casier te poti angaja doar cu liceu.
Tu doar asta vrei, avand facultate?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de loc. in joburile necalificate probabil ca nu

| sierra1 a răspuns:

Se presupune că n-ai luat diploma aia degeaba, deci...e

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| VoidEternal a răspuns:

Nu aș zice. Lioana a zis-o bine. In firma in care lucrez, pe posturile din producție nu se accepta oameni cu studii superioare tocmai pentru că ar pleca cu prima ocazie in care ar găsi ceva mai bun și nu ar fi la fel de eficienti.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Depinde de angajator. Dar daca ai studii superioare poti accesa si posturi mai bine platite.

| haileewatson a răspuns:

Nu, depinde de job. Fiecare job are un echivalent in Codul COR si anumite criterii pentru a fi angajat pe post, sunt pozitii unde ti se cere diploma de studii, altele unde ti se cere doar diploma de bac. Nu am vazut niciodata un job de vanzator/casier care sa ceara diploma de facultate. De obicei cer doar de bacalaureat.

| iulia0514 a răspuns:

Depinde de situație dar de obicei nu prea se angajează un om cu studii superioare pe un post de vânzător/casier etc pentru ca angajatorul știe ca imediat ce o să-și găsească un post mai bun o sa plece!

| unknownnn a răspuns:

Categoric. General vorbiind, în multe locuri de muncă, salariul unei persoane cu studii superioare complete e mai mare.
Dacă vorbim strict de casier, n-o sa aibă multă relevanță licența, acesta fiind și motivul pentru care o să prefere persoane cu studii medii, pentru a nu avea pretenții salariale, cum spunea și Lioana.