| chioscuta a întrebat:

E adevarat ca fara facultate nu faci nimic in viata?

13 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Depinde acum si ce facultate faci si pe ce domeniu te axezi.
E bine sa ai scoala vietii si ceva relatii si sa stii sa te descurci.
In caz contrat risti sa-ti ia unul care nu are pregatirea ta postul si sa ti se dea clasicul raspuns ca nu ai experienta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde la ce esti bun.

Daca tu te pricepi foarte bine sa pui gresie si faianta si esti serios in ceea ce faci scoti bani frumos fara nicio facultate.

Daca esti bun la fizica si matematica, nu te angajeaza nimeni ca inginer fara diploma.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Paznic la farmacie

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns:

Cu facultate daca esti descurcaret poti ajunge departe dar daca nu esti descucaret in viata poti avea 50 de ani de scoala tot prost vei ramane laughing cam asa sta treaba cu facultatea! Vezi ex. Gigi Becali big grin

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu neaparat. Sunt destule meserii care sunt cautate si se castiga bine si nu necesita neaparat facultate.

| aneliram a răspuns:

Eu una, nu cred ca e adevarat, fara sa muncesti nu faci nimic in viata. Facultatea iti deschide drumul, dar daca nu te duce capul, nu te tine nimeni degeaba, nici macar cu *pile*.

| TanteMarianne a răspuns:

Depinde.
in țările sarace(Romania) facultatea te poate ajuta sa ai un trai decent.(casa masina etc...).in tarile bogate poti sa traiesc lejer si fara facultate.
acum ce pot sa zic. daca ai facultate poti sa traiesti o viata fara bani, pentru ca ai un salariu prost.depinde ce facultate faci, ce job ai. poti sa ai si un trai decent fara facultate, daca ai propria firma. adica sa zicem ca ai un hotel, restaurant, dar iti trebuie o scoala de meserii si niste bani ca sa-ti infintezi firma/afacerea.

| simplegirl2 a răspuns:

Nu sunt de acord...sunt multi oameni care au facut facultate si nu au gasit joburi.E adevarat ca facultatea te ajuta daca vrei sa te faci medic, avocat si alte slujbe mai serioase dar nu-i numaidecat sa ai facultate ca sa lucrezi undeva

| Purplegirl101 a răspuns:

Cred ca da. Daca nu faci facultate nu e imposibil sa iti gasesti un loc de munca dar nici ca faci cine știe ce adica sa devii director de exemplu

| chioscuta explică (pentru Purplegirl101):

Pai eu nu imi doresc sa ajung sef sau director.Imi doresc doar sa imi pot permite o casa, o masina, un copil, mai pe scurt un trai decent.