| Augustina a întrebat:

Este adevarat ca daca faci o facultate la zi se pune la pensie?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat. Soacra mea a primit cate 5 lei in plus pentru fiecare an de facultate.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

A fost o initiativa dar cred ca a ramas doar pe hartie ca multe altele.

mariana
| mariana a răspuns:

Conform dispozitiilor art.38, alin.1, lit. b din Legea nr. 19/2000-privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, perioada cat o persoana a urmat cursurile de zi ale unei facultati (invatamant universitar), organizat potrivit legii, se considera vechime asimilata in munca, cu conditia absolvirii acestor cursuri (promovarii examenului de diploma).
Venitul luat in calcul pentru persoada respectiva este salariul minim pe economie din aceea perioada.

mira
| mira a răspuns:

Da, insa se are in vedere o contributie foarte mica.Se aplica din2002. Mira

mlm
| mlm a răspuns:

Era o propunere, dar din pacate nu s-a dovedit a se adeveri.

| tukhey23 a răspuns:

laughing, daca fac 10. mama ce pensie am laughing

| madonica a răspuns:

Sa imi intreb sefa si iti spun maine

| bibi_9393 a răspuns:

Da asa este! se ia in calcul ca vechime! bafta!