| alienkros a întrebat:

E bine la Inginerie Aerospatiala sau la robotica? Unde se castigamai bine si unde se găsește mai ușor de lucru? cam cat in euro/lei/dolari?

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Cam ce faci cu ingineria spatiala? Cate productie este in domeniul asta? Socotind dupa cata productie este as spune ca locuri de munca sunt foarte putine. Si nu spun la noi in tara, unde numarul locurilor de munca in acest domeniu tinde catre zero, ci chiar la nivel modial. In schimb robotizarea tinde sa se extinda cat mai mult si in cat mai multe domenii - dar, din nou, nu in Romania. Oricum, cu robotica ai cat de cat sanse sa-ti gasesti ceva de lucru pe aici, as zice ca mai bune decat in celalalt domeniu. Ca salariu e greu de spus, depinde de nivelul companiei, de negocierea individuala, de cat esti de bun si, in plus, vezi si tu ce vremuri traim - cine poate sti ce va fi peste 4-5 ani la nivel de salarii, peste tot in lume?