| DumitrescuAlex a întrebat:

Voi ce ați alege? Facultate sau munca?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 19-21 de ani nu faci mare lucru la munca. Nu e nici o pierdere dpdv financiar, daca pierzi 3-5 ani in facultate, imediat dupa liceu.
Dar eu am ales leneveala, cursuri si munca usoara sau bine platita.
Iti alegi drumul mult mai bine, daca incepi usor, si treci prin mai multe domenii.

Nu recomand facultati alese sub presiunea familiei sau a ideii de a continua studiile undeva. Aia mi se pare pierdere de timp, ca foarte multi se apuca de facultati cu care abia stiu ce joburi pot avea, iar pe parcurs le abandoneaza.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Facultate si apoi muncă.

| gabicoo a răspuns:

Certificat de handicap, CES la toți copiii - 24000 lei/lună pentru fiecare și trai neneacă pe banii statului și ai tuturor plătitorilor de taxe și impozite.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai facultatea ce face, de fapt?
Te califica într-un domeniu și îți dă mai multe șanse la un viitor job in domeniu.
De asemenea, facultatea deschide mai multe uși, daca știi la care sa bati, daca muncești direct, trebuie sa o iei de jos rău și o să crezi că viața are ceva cu tine când o să vezi că alții o duc mai bine și iau mai mulți bani decât tine, chiar daca fac o muncă asemănătoare cu a ta.
N-as subestima facultatea daca as fi in locul tau.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu personal i-as recomanda unui absolvent de liceu sa mai stea un an pana sa se duca la facultate. Serios, nu au intrat zilele in sac, are doar 18-19 ani. De ce? Pentru ca in anul ala poti sa iti iei 1-2-3 joburi si astfel sa te familiarizezi cu munca si ai timp sa te gandesti ce facultate vrei sa urmezi pentru ca una e sa te gandesti cand esti pe bancile scolii cu colegii si alta e sa te gandesti cand esti deja in campul muncii si ai contact cu oameni care deja muncesc in diferite domenii. E trist cand un absolvent de liceu se hotaraste imediat dupa liceu ce facultate vrea sa faca, uneori la presiunile celor din jur, si apoi realizeaza ca a facut-o degeaba si ca nu ii place

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

O idee foarte proasta sa faci pauză după liceu. Foarte greu te mobilizezi pe urmă să revii la disciplina și dorinta de a învăța la facultate, mai ales daca mai dai și de bani că te apuci de muncă

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Asa ai patit tu?

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu, nu am pățit așa pentru că nu am procedat așa. Însă știu 2 cazuri fix așa. Au incercat vreo 7-8 ani de când se chinuie sa termine o facultate

| Furnicuta000 a răspuns:

M-am uitat pe profilul tau si am vazut ca esti la Victor Babes. Acolo am fost si eu acum multi ani si mie din contra mi s-a parut un liceu bun cu colegi foarte respectuosi. Era strictete din partea directoarei, cred ca stii si tu cum e. Sunt curioasa daca doamna Câțu de biologie mai preda acolo, mi-a placut mult de ea, am luat 10 la biologie la bac. Din pacate nu am mai auzit nimic de acest liceu de multi ani

| DumitrescuAlex explică (pentru Furnicuta000):

Doamna Câțu mai este acolo! Eu fac cu alta profesoara de biologie!

| Lupică27 a răspuns:

Facultatea e pierdere de timp daca nu faci ceva ce se cere pe piata, ex: IT, medicina, inginerie, robotica, electromecanica, constructii, psihologie, etc.
Daca faci AS sau mai stiu eu ce baliverne mai bine te duci direct la munca. Faci o afacere, deschizi ceva, facultatile in mare parte sunt pierdere de vreme.

| Alexalex1000 a răspuns:

Daca înveți facultate și după muncești

| RedMarr a răspuns:

Cel mai bine ar fi o Facultate la care gasesti un Loc de Munca platit decent. Daca programul iti permite, poti incerca si un Job lejer. Ceva bani nu strica, dar, nu cu pretul Studiilor.