| KaanNoah a întrebat:

E bună facultatea de matematica si informatica pentru a deveni programator/ it ist?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca nici facultatea de informatica nu e buna sa devii programator, nu stiu care alta ar fi

| Sn4k3 a răspuns:

Nu, aia de jurnalism e buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna pentru programator ar fi facultatea de politehnica. Acolo se face treaba informatica si programare serioasa. Nivel de inginer. La matematica si informatica daca iti place mai mult matematica, stiu persoane care au mers pentru ca erau foarte buni la matematica si vor sa devina profesori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar.
Există programul de licență numit CTI din cadrul Facultății de Matematică și Informatică care e echivalentul automaticii din cadrul politehnicii.
Tot 4 ani faci și tot cu diplomă de inginer ieși.

A propos, nu există facultatea de politehnică.
Politehnica înseamnă mai multe facultăți cu profil tehnic.
Are vreo 15 mi se pare.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e aia facultate de politehnica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E universitate cu mai multe facultati. Eu tot facultate ii zic din obisnuinta, in Cluj intrebam diverse persoane ca unde studiezi, la politehnica laughing)
Multumesc pentru lamurirea persoanei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu ce am spus că e?
Obișnuința ta mă duce cu gândul la neștiință.
Faptul cum îți răspund "la politehnică" e corect.
Ai întrebat unde studiază, nu la ce facultate e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Oricare dintre cele 3 îți dă posibilitatea de a fi programator.
Mai puțin specializarea Matematică ( Facultatea de matematică din cadrul Facultății de Matematică și Informatică are 3 specializări: Matematică, Matematică-Informatică, Matematică Aplicată).

Sursă: am fost studentă acolo.

| KaanNoah explică (pentru anonim_4396):

Putem sa vorbim mai multe? Am câteva întrebări. As fi foarte recunoscător

| KaanNoah explică (pentru anonim_4396):

Cand aflii daca esti admis iti alegi specializarea? Sau mai dai examene? Sau depinde la ce dai admiterea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KaanNoah):

Sigur.

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cu specializare matematică poți deveni programator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Osneros):

Da. Domeniul Matematică- specializarea Matematică informatică.

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai nevoie de specializare informatică să fii programator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Osneros):

Știu. Dar nu strică o diplomă.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai ales ca te scuteste de impozit happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dai admitere pentru ce domeniu vrei, sau pentru toate.
Sunt 3 zile de admitere pentru fiecare: mate, info, cti.
Dacă ești admis la toate trei, îți alegi una.
Specializarea la Facultate de Matematică ți-o alegi din anul II.

http://fmi.unibuc.ro/ro/prezentare/informatii_generale/

| KaanNoah explică (pentru anonim_4396):

Daca dau admiterea doar la matematica, pot alege specializarea informatică?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KaanNoah):

Nu.
Dai admitere la domeniul informatică.