| LanguageMaster a întrebat:

Profesia de notar este o profesie ereditară?

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Oficial... NU (nu exista legi)
neoficial... notarul stie pe toti care au drept de, decizie relativ la investitura notariala si nu are probleme mari in a avea o ruda investita ca notar

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Este mai degrabă un fel de "nepotism".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori, dar desigur nu neapărat.

| mihaela000ela a răspuns:

Ereditatatea,nu are nimic, cu profesia! Ereditatea (de la cuvântul latinesc hereditas - moștenire)

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaela000ela):

Se referă că se dă "din tată-n fiu". Cu toate că nu e ceva genetic sau obligatoriu, se cam întâmplă. Cum erau înainte breslele măcelarilor, tâmplarilor, lăcătușilor. Meserii învățate din tată-n fiu. În ziua de azi echivalentele ar fi avocat, ofițer și asistat social.