| ralucaralu a întrebat:

E poate cam devreme sa ma gandesc la asta, dar mai am inca 4 ani de gandire. Am intrat la mate-info, dar imi doresc foarte mult sa devin avocat. As vrea dupa ce termin a12a sa merg intr-o tara straina sa fac dreptul(stiu ca in Romania nu se cam poate sa devii mare lucru), m-am gandit la Anglia. Acum as vrea sa va intreb, e mate-info o problema? Trebuia sa merg pe filologie? Mentionez ca imi place matematica, nu romana, dar vreau sa merg la drept pentru ca stiu ca imi place aceasta meserie. In alta tara am mai multe sanse? E Anglia potrivita? Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| Ella_1266 a răspuns:

Buna.
Nu conteaza profilul actual asa de mult.Trebuie sa stii cel putin doua limbi straine.
Si sa stii ca nu e adevarat ceea ce ai spus in legatura cu Romania. Daca mergi la o Facultate de prestigiu si te remarci cu siguranta vei ajunge departe. O cunostinta de-a mea a fost la Facultatea de Drept (Universitatea Babes-Bolyai) s-a remarcat si acum este un reprezentant al Romaniei la Consiliul European, si nu pe pile.Deci se poate si in Romania, trebuie sa vreihappy.
Si eu tot la facultatea aceasta vreau sa ma duc, sfatul meu e sa ramai.
Succeshappy
Pa, pa.

| face2face_5926 a răspuns:

Nu-ti pot spune exact cum e in anglia, insa iti pot spune cum e in germania. In legatura cu recunoasterea diplomei de bacalaureat nu e nicio problema( deci eu am terminat in Romania filologie si nu am avut nicio problema sa intru la medicina), atat timp cat timp ai invatat la un liceu teoretic si nu cu profil industrial, tehnic, sanitar. Bineinteles trebuie sa te interesezi direct la facultatea unde ti-ai dori sa studiezi, pentru ca apar si chestii suplimentare cum ar fi: un atestat de limba, dovada ca te poti intretine pe timpul studiului, si mai pot fi si alte teste( la mine a fost un fel de test de logica, memorie vizuala si aptitudini).