| cnvv a întrebat:

Hei.
Am o nelamurire. Sunt in clasa a IX-a, la filologie, la cel mai bun liceu din oras. In mod paradoxal, pot spune, fratele meu mai mare (care are 18 ani) e la mate-info intensiv!
As vrae si eu sa ma mut din clasa a X-a la mate-info, insa eu nu stiu nimic la informatica, fac abia doua ore de matematica pe saptamana, fratele meu nu are timp sa ma invete pentru. ca invata pentru bac si admitere, si daca as face si pregatire la mate si info, as "stoarce-o" pe mama de bani.
Stiu ca mama nu-i foarte mandra de mine ca am intrat la filologie, si ca se comporta cu mine in mod diferit fata de fratele meu (dar asta-i un cu totul alt subiect), in mare parte pentru ca nu prea vad ce as putea deveni dupa ce termin acest profil (nu vreau sa devin profesor).
Asa ca o intrebare ar fi: ce pot deveni dupa filologie?
Iar daca pe parcursul acestui an, decid sa nu ma mut, as vrea sa ma duc la ASE (n-am idee de ce, dar mi-a sarit in ochi). Mama zice sa nu ma mut la alt profil, ca vrea ca din clasa a XI-a sa ma dea la pregatire la chimie si biologie, pentru a ma face stomatolog (dar eu nu vreau sa ma fac stomatolog pentru ca nu-mi place, insa ea zice ca-i o meserie frumoasa, curata si banoasa; pe mine ma pasioneaza, in mare parte, literatura si calculatorul)
Asa ca a doua intrebare ar fi: sa ma mut sau nu? si de ce?
In sfarsit, a treia: ce facultati sunt la ASE?

3 răspunsuri:
| DeathOfDreams a răspuns:

Nu mă bag la întrebările ce nu mă privesc și pentru care nu am experiență în domeniul, vreau doar să-mi susțin profilul. laughing
Ah, și să subliniez faptul că vorbele părințiilor și a altor oameni sunt egale cu 0. E alegerea TA. Fiindcă viitorul tău depinde de alegerea asta. Idk, viața-i prea scurtă să facem lucruri ce nu ne plac. Așa că, fă ceea ce-ți place. Evident, să iei și alte circumstanțe în considerare.

Dacă-ți place calculatorul, ai un bonus.
Profilul mate-info e cel mai bun, deoarece ai cele mai bune oportunități după.
Într-adevăr, ar fi o problemă cu materiile de bază. Poate la mate nu, dar la info sigur.
Fiindcă în a9-a se fac algoritmii de bază și toate funcțiile cu care va trebui să te descurci mai departe.
Dar nu e imposibil.

Îți spun asta fiindcă sunt la profilul ăsta, intensiv informatică iar anul trecut, când am început clasa a10-a, a venit un coleg nou, din Spania. Era paralel cu tot ce înseamnă informatică și exercițiile ce le făceam la mate ii se păreau destul de grele.
Nu a luat ore, a învățat la mate și a încercat oarecum să recupereze câteva ceva din anul precedent.
Legat de informatică, a mers de câteva ori cu cei de clasa a9-a când aveau 3 ore de laborator, timp în care a învățat algoritmii și a trecut la funcții.
Oricum, n-are foarte mare relevanță asta, fiindcă n-a învățat mare chestie din orele alea.
Ce e important e profesorul care predă informatica. Dacă e bun și de treabă, te va ajuta și-ți va da teme în plus, care va conține materia clasei a9-a.

Iar dacă nu, poți ruga pe cineva din clasă care e bun la info să te ajute. Oricum, ca și experiență, prinzi mult mai bine de la un coleg decât de la un profesor.
Te vei descurca, mai ales dacă ești ambițios și vrei să faci asta, realmente.

| MeForeverAlone a răspuns:

Ok, hai să începem cu începutul:
1. Nu poți merge în niciun caz la ASE după ce ai terminat la filo, pentru că asta ar însemna să înveți pe rupte toată vara și tot ți-ar fi greu. La filo nu se face matematică, nu se fac noțiuni de contabilitate, business, afaceri și așa mai departe. La ASE mergi ca să te faci economist, sau contabil sau om de afaceri, iar asta înseamnă că trebuie să fii as la mate, să știi noțiuni generale de economie, contabilitate, chestii care se fac doar la profilul economic.
Uite, poate o să înțelegi mai multe de aici:
http://www.desprejoburi.com/......ua-de-azi/

2. Eu nu-ți recomand să te transferi dacă nu știi prea multe despre informatică. Ai două variante: ori te pui pe învățat despre programe, noțiuni de informatică și toate cele (crede-mă, dacă vrei să înveți nu ai nevoie de meditații, se găsesc pe net sau pe Youtube o mulțime de explicații și filmulețe care te învață lucruri geniale) sau pur și simplu să rămâi unde ești și să termini profilul la care ești.
3. Nu te mai preocupa de ce crede mama ta sau ce face fratele tău. Este viitorul TĂU, TU trebuie să decizi ce devii în viață, nu alții. Dacă nu te-mpaci cu informatica, las-o. Dacă nu te împaci cu stomatologia, las-o și pe aia.

Acum, nu vreau să te sperii sau să te fac să regreți că te-ai dus la filo, dar de acolo trebuie neapărat să mergi mai departe la o facultate după ce termini liceul, pentru că nu ieși de la filo cu nicio diplomă.
DAR! la filo te învață foarte bine despre limbi străine, pe care te poți axa. Poți deveni traducător, agent turistic ( ceea ce mi s-ar părea genial) sau să înveți bine engleza și să te faci scenarist, că tot îți place literatura și calculatorul. Ceva gen filme și povești, știi? Scenariștii câștigă bine.
Asta dacă te împaci bine și cu cărțile, bine înțeles.
Și ar mai fi ceva, de la filo poți merge mai departe la drept, de unde poți deveni procuror, avocat, judecător și multe altele.

Îmi pare rău că am scris atâta, dar am simțit nevoia să te informez. Dacă vrei să mai vorbesc cu o cunoștință de la filo, să o întreb ce știe, lasă-mi un mesaj.

Apropo, paradoxal a tot ce ți-am spus, dacă nu ai de gând să dai mai departe la o facultate transferă-te, pentru că toate persoanele pe care le cunosc, care au fost la filo și nu au mers mai departe, nu au făcut mare brânză.
Baftă!

| Mihaelablabla a răspuns:

Cu filo poti merge la SRI.