| ralucaralu a întrebat:

Sunt in a9a si vreau sa incep sa ma gandesc la ce facultate sa merg. Sunt la profilul mate-info si m-am gandit la una dintre acestea: medicina(generala, pediatrie), drept sau arhitectura. Imi doresc de mult timp sa merg fiu avocat si daca as alege facultatea asta, as merge in straintate. Totusi imi e frica, am auzit mult povesti despre facultatea de drept(ca nu ajungi nimic, trebuie sa ai pile). Imi place si medicina, ma atrage, dar nu chiar atat de mult ca dreptul. Arhitectura ar fi cam pe locul 3, mentionez ca nu prea stiu sa desenez. La arhitectura cum este? E greu sa devii arhitect? Voi pe care ati alege?

Răspuns Câştigător
| Joanne a răspuns:

Indiferent de ceea ce alegem noi, tu trebuie sa alegi ceea ce iti place.
Si eu sunt tot in clasa a 9-a, insa nu m-am gandit pana acum serios la facultate pentru ca sunt sigura ca situatia peste 4 ani va fi mult diferita de cea actuala.
Cred ca cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa ai mult curaj. Curaj pentru a alege ceea ce iti place, nelasandu-te influentata de parerile celorlalti. Curaj pentru a pleca in strainatate, undeva unde posibilitatile de realizare sunt mult mai mari.
Si... inca ceva. Nu mai asculta pe cei care spun lucruri gen : "Cu dreptul nu faci nimic..."! Daca iubesti ceea ce faci si esti bun e aproape imposibil sa nu reusesti ceea ce ti-ai propus.

Eu iti urez multa, multa bafta!

4 răspunsuri:
| ralucaralu explică:

Da, ai dreptate kyle, mai am timp, dar parintii ma tot preseaza sa ma gandesc la o meserie; dupa mama: daca nu ma gandesc din timp si sunt sigura ce vreau sa fac nu ajung nimic.De cand era mica prin clasa a7a ma tot presa sa"imi placa ceva". Stiu ca nu e bine ce face, dar oricum, vreau sa am un plan de viitor.Multumesc anticipat.

Răspuns utilizator avertizat
| vader a răspuns:

Mate-info si medicina?!?

| Paulutzu a răspuns:

Pai daca esti la mate info e foarte greu sa fii medic deoarece biologia este mai redusa ca ore si daca vrei medicina trebuie sa fii la chimie -biologie arhitectura e bunawinkingbig grin Si facultatea de trept e buna dar ar fi bine sa intrebi pe oameni mai mari despre facultatea de drept cum ar fi un politist prieten al parintilor sau nah... funda?big grin