| marius12166 a întrebat:

Este cineva care a terminat sau este student la media digitală(fspac)?
Merita sau nu? Găsești un job in domeniu pe timpul facultății? Este de viitor?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In aceste domenii ai sanse sa gasesti un job in special daca esti foarte bun pe o anumita arie.
Daca esti genul care editeaza in Premiere, FinalCut, DaVinci Resolve, etc. inca din clasa a 7-a, si ai dezvoltat deja pana la varsta studentiei oarece abilitati de creatie dar si de lucru cu programele,
SAU DACA macar mananci Photoshop / Illustrator (sau programe asemanatoare de la concurenta) pe paine si poti face un catalog digital care sa arate profi pe o anumita tematica, atunci cu siguranta acea facultate e de tine, iti va placea, si o sa ai ce invata de acolo.

Altfel o sa fii ca majoritatea studentilor de la ASE, Inginerie sau Protectia Mediului, fara nici o treaba pe acolo, facand doar facultatea ca sa ai o diploma, si pentru ca n-ai stiut ce vrei sau n-ai avut de unde alege.

Facultatea nu se alege dupa criteriul "oare gasesti un job (cand termini? sau pe timpul facultatii) ".
Ci dupa ce te pasioneaza, ce stii sa faci cel mai bine/ce vrei sa faci mai departe in viata.
Daca esti foarte bun, esti cautat in orice domeniu.

Si ca sa iti raspund totusi cu ceva concret, da - gasesti job pe timpul facultatii in domeniu, daca e valabil pentru tine ce am enuntat la inceput.

Partea de Social Media Management e un mare fas,
la fel management de continut web. Asta se poate atinge si fara facultate, daca iti merge capul, si sunt o multime de doritori.

Iar cu jurnalismul si web designul ce il faci acolo, garantat nu o sa te poti angaja la un ziar/publicatie, daca nu mai faci cursuri suplimentare, sau daca nu studiezi singur.

Eu as merge acolo doar daca sunt 10000% convins ca editarea video e viata mea, sau efecte vizuale/animatie (domeniu cautat, mai ales in afara, insa nu tocmai usor, nu e pentru oricine, si nu o sa-ti gasesti de munca doar cu ce inveti in facultate. Insa e o baza buna de plecare).
Sau daca doresti sa ajungi cameraman.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E foarte larg domeniul, nu te pregătește concret pentru nimic laughing mai ales că tehnologia evoluează extrem de rapid. E mai mult o introducere în puțină comunicare, puțin jurnalism, puțină televiziune, puțin radio și alte 100 de bucățele din domenii mai complexe. Dar e o facultate interactivă, poți dezvolta abilități sociale bune și nu strică o diplomă.