| Stefi1 a întrebat:

Este greu sa fi avocat? Eu chiar imi doresc asta! Este o meserie buna, frumoasa? Ce riscuri sunt? big grin

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este cale lungă.
Mai întâi după absolvirea liceului cu diplomă de bacalaureat apoi Facultatea de Drept cu diplomă de licență și admitere în Barou, vei fi avocat stagiar sub atenta îndrumare a unui avocat (îndrumător), după cei 2 ani de practică vei da examenul pentru definitivat în profesia de avocat.
Este un drum lung, cu multe examene, bani cheltuiți pe taxe, etc.
Ca orice meserie, are și riscuri, depinde pe ce vrei să mergi. Se mai întâmplă să mai mănânce și bătaie, să mai fie și arestat, etc!
Pa, pa.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o profesie frumoasa dar grea, daca vrei sa fii foarte bun. Trebuie sa inveti tot timpul, legislatia se schimba des si destul de substantial. Daca esti prea sufletist exista riscul sa te consumi prea mult psihic, punand la inima problemele clientilor. Succes si numai bine!

| Zippy a răspuns:

La cat de greu e sa ajungi avocat nu ma bag, dar iti spun SIGUR ca e foarte greu sa prinzi un post pentru ca fooooooooarte multa lume urmeaza facultatea de drept. Poti sa incerci si poate vei avea succes

| fuckThisLife a răspuns:

Avocat inseamna ca trebuie sa tocesti mult, nu ai voie greseli, trebuie sa vorbesti corect.si na...e foarte greu la facultate.mai ales in primul an.e frumos,dar sunt si riscuri, daca nu esti un avocat bun nu primesti multi bani pentru ca nu multi vor veni la tine, dar daca esti priceput.cine stie, poate te i-a ca avocat monica gaborlaughing

| Cristina_4016 a răspuns:

Depinde cat de mult iti va placea sa inveti carti de 500 de pagini, dar cu cat te vei afunda in aceasta lume, cu atat iti va fi mai greata de ceea ce vezi; asta in cazul in care vei fi o persoana cinstita.

| Echaursi a răspuns:

1 : Este un pic complicat, daca-ti place desigur, poti sa ajungi.
2 : O meserioe frumoasa, bine platita.
3 : Riscuri nu cunosc.
4 : Liceu cu medie mare la bac,studii suplimentare, limbi straine cunoscute [ cat mai multe, cu atat mai bine ] si facultate. Succes.