| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil sa te angajezi in domeniul IT fara facultate?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate doar sa stergi calculatoarele de praf.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca stii meserie poti

| untu a răspuns:

Nu este posibil! Trebuie diploma cu facultate si masterat pentru licentiere pentru punere in practica!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Unde scrie?
cine zice?
aia cu masterul deja e exagerare
lucrez in domeniu, nu incerca sa ma contrazici

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Ce-i? Esti speriat? Te crezi mai deștept în domeniul IT? Acolo se angajează numai oamenii profesionisti cu facultate si masterate! Am un verisor de al meu care invata la facultatea de calculatoare si IT, are note de numai 10 si acum la anul viitor se va termina si masteratul!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Acolo se angajeaza oameni care stiu meserie nu care au teancul de hartii.
Ia ghici pe cine o sa agajeze o firma dintre unul care trece cu brio de interviurile tehnice sau pe varul tau care s-a chinuit sa aiba 10 pe linie dar habar nu are cu ce se mananca treaba in industrie. E clar ca esti pe langa subiect, insa iti zic eu, peste 70% cei din industria it nu au.master, restul poate 10-15% nu au nicio facultate de profil. De unde stiu asta? Nu de la verisori tocilari care se chinuie sa aiba 10 pe linoe dar nu au job, ci din cei 7-8 experienta in domeniu, de la pritenii si colegii cu care lucrez.

Ps vezi ca nu exista facultate de citez "calculatoare si IT"

| DaCumSaNu a răspuns (pentru untu):

Numai oamenii profesionisti cu facultate SI masterate? Serios? -_-
Fratii mei si prietena lor (care a facut psihologie=>n-are treaba cu facultatea de info/automatica etc) lucreaza la IBM. Ce zici? Macar ai auzit de IBM? Tu folosesti ca exprimare "problema ecranului albastru", dar comentezi la ceva de IT? Off off romanul asta. Crede ca le stie pe toate.
Deci sa vedem: te-ai la TU, personal, la o firma ce tine de IT si ai intrebat daca te angajeaza fara x si fara y? Desigur, daca esti prost si nu stii nimic, dar ai tupeu sa te duci e problema ta, nu faptul ca n-ai facultatea necesara. Vorbim de potential aici, iar in domeniul IT potentialul conteaza foarte mult.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru untu):

Stii? Ai uitat sa spui si de ce raspunsul meu este eronat si nefolositorwinking

| untu a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Citeste la comentariu pe care l-ai scris si o sa-ti dau seama! M-ai facut prost si nu stiu nimic?

| DaCumSaNu a răspuns (pentru untu):

Nu te-am facut eu prost, mama natura e responsabila de asta.

| RainbowD a răspuns:

S-ar putea dar slabe sanse sa te angajezi fara studii superioare.

| BlueFox a răspuns:

Daca stii, in unele cazuri poti.

| nene14 a răspuns:

Da este posibil dar dupa o anumita varsta iti sunt cerute anumite diplome pentru a avansa. Fara ele nu poti. Si incetati sa dati exemple de oameni care nu au terminat o facultate dar sunt foarte buni in domeniul lor. Ei sunt unici.

| suntserios a răspuns (pentru nene14):

Probabil nu ai idee cati oameni din industria IT nu au studii de specialitate... si aia foarte buni si aia mai putin buni. Oricum e un domeniu in care daca nu esti autodidact nu esti deloc

| nene14 a răspuns (pentru suntserios):

Cum am spus...pana la o anumita varsta totul e ok. Pana in momentul in care imbatranesti si observi ca nu promovezi aproape deloc chiar dac tu ai cunostinte superioare deoarece ai nevoie de o diploma dintr-un mediu academic care sa ateste ca stii sa faci ceea ce totusi stii.NU e foarte logic dar asa e peste tot.