| Joker3134 a întrebat:

E posibil ca in viitor sa se ceara facultate pentru domeniul IT?

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu scrii intrebarea asta acum dar din trecut?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

E trist atunci

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Adica? Pai se cere pentru domeniul IT.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Unele ce? Locuri de munca in IT unde nu se cere facultate in asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns:

Daca ii prezinti skill-urile tale unui angajator sunt convins ca el nu o sa aiba o reactie de tipul,, ba, faci o treaba buna, dar nu te iau deoarece nu ai facultate". Conteaza sa stii sa faci ceva.

Zi-mi tu mie un lucru care se invata doar la facultatea de IT si nu-l gasesti nicaieri pe google.
Poti sa inveti sa faci AD-uri, reclame, animatii, website-uri si de pe internet.

1, 1.5 sau 2 ani sunt suficienti si dupa aia o sa curga banii chiar si fara facultate.

| PainTech a răspuns (pentru Nemessys):

Pentru AD-uri, reclame, animatii si website-uri nu se cere facultate de IT. Ba chiar unele nu au absolut nicio treaba cu domeniul IT.

| Nemessys a răspuns (pentru PainTech):

Alea sunt doar exemple printre care se numara si programarea.

| PainTech a răspuns:

Daca te uiti pe platforme de tip ejobs pe domeniul asta, o sa vezi ca o parte din angajatori cer obligatoriu "degree in Computer Science / IT"

| PainTech a răspuns (pentru PainTech):

Dar asta nu inseamna ca nu o sa gasesti si fara.
Dar o facultate iti ofera clar un avantaj.

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru Joker3134):

Acel voluntariat e un internship.
E posibil să găsești o firma care sa vrea sa te învețe dar în niciun caz nu o să te ia dacă ești complet paralel cu programarea.

Trebuie sa stii lucrurile de baza măcar.

Răspuns utilizator avertizat