| AlexandruAi5455 a întrebat:

Este site-ul publi24.ro un site de încrederea pentru a găsi locuri de munca?
Am găsit o oferta de ospătar in Constanta care oferă cazare si masa gratuita pe timpul contractului, ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Nuuu!

Atentie! Poate fi sau poate nu fi adevarat dar eu cu ani in urma cand eram adolescenta, mi-am pus anunt pe cateva site-uri precum ca, caut loc de munca.

Un barbat din Constanta m-a contactat de mai multe ori spunand ca el ofera si cazare si masa, si isi doreste o tanara domnisoara ca ospatara, si ca sa nu platesc eu pe chirii, ma gazduieste el acasa contra platii in natura.
Si multe alte femei au fost contactate de acest individ. M-a sunat vreo ani la rand, in fiecare vara.

Nici intr-o agentie de intermediere nu te poti increde complet, pentru ca ei nu verifica locul de munca, cazarea, ei au un contract cu anumiti patroni prin care primesc comision de pe fiecare recrutare pe care o fac, si cam atat. Mai departe ce patesti, cade pe tine.
Deci mare atentie si in Romania si daca vrei sa pleci in strainatate.

Poti opta pentru meserii ca si agent de vanzari, fabrici (unde poti fi trimis in alt judet), sau ospatar la tine in oras.

Mare grija si invata sa nu fi umil/a chiar daca ai nevoie de bani, altfel vor profita de faptul ca iti este teama sa te impui si ca ramai umil.

| AlexandruAi5455 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc! Voi lua in considerare. Bine, teoretic locul de munca nu e pentru mine, ci investighez pentru cineva, o fata de 18 ani, și cred ca ce ai spus ar trebui sa fie in mic semn de alarma. Mersi!

| Sophieka a răspuns (pentru AlexandruAi5455):

Sa fie mai mult decat un mic semnal de alarma...Sunt sigura despre ce vorbesc, aveam 14 ani cand m-a telefonat prima oara si mi-a spus de oferta lui, apoi m-a intrebat daca sunt virgina si i-am raspuns ca normal ca sunt, si a zis ca nu ma mai vrea ca daca la 14 ani sunt virgina, nu are ce sa faca cu mine, ca nu sunt buna la pat.

Daca tot isi doreste sa fie ospatara, sa inceapa de la ea din oras, si apoi treptat sa mearga la mai bine cand se vor ivi oportunitati reale.

| Sophieka a răspuns (pentru AlexandruAi5455):

Probabil ca motivul pentru care ea a ales Constanta, este ca se gandeste la bacsisul pe care il face pe langa salar.
Poti face si din apropiere, din orasul tau sau dintr-un oras apropiat, daca se angajeaza la un restaurant al unui hotel de lux precum Continental unde nu merge oricine, sau la alte restaurante foarte selecte si scumpe, care isi selecteaza clientela de inainte a se apropia de restaurant.

Am un vecin care este de ani de zile ospatar la Continental, in orasul meu, salarul este de 1800 lei net si inca odata mai face atat bacsisul lui lunar. Deci ajunge la 3600-4000 lei.
Lui ii place asta, este prezentabil si stie sa se "vanda" si sa aiba o linguseala, o amabilitate si o atentie aparte.

Intr-adevar am mers si eu la restaurant, si trec uneori pe langa el fiind situat pe centru, acolo nu merge oricine, si nu vezi oamenii respectivi pe strazi sau in locuri publice. Sunt oameni selecti, de alt nivel.

| AlexandruAi5455 explică (pentru Sophieka):

Da, ai dreptate, mulțumesc mult de ajutor!

| AlexandruAi5455 explică (pentru Sophieka):

Da, rectific, vrea ca spălătoare de vase. Da
Ai vrea sa dai o privire la anunț?
https://www.publi24.ro/......6603h.html

| Sophieka a răspuns (pentru AlexandruAi5455):

Uitati-va voi atenti la chipul "angajatorului"
https://s3.publi24.ro/......4526db.jpg

Daca nu locuiti departe, dati un telefon sa va prezentati voi personal la local. Eu nu ma bag, nu as face asta, stiu experienta avuta telefonica, un angajator serios nu va pune un asemenea anunt si nu va da asemenea informatii despre salar care este incredibil de mare ..Cam prea bine. Daca chiar sunt salariile atat de mari, slugaria si munca va fi la cote trecute de maxim. Cand mai apuci sa mananci sau sa te odihnesti?

Cum considerati. Va doresc numai bine!

| AlexandruAi5455 explică (pentru Sophieka):

Daa, mi s-a părut și mie foarte dubios chipul lui. Da, ideea e ca locuim destul de departe, domnișoară inculpata happy se gândește ca va avea și o mini vacanta in timp ce lucrează acolo.
Mulțumesc de tot ajutorul, o voi ajuta sa ia o decizie!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar prin ajofm e cel mai sigur

| sierra1 a răspuns:

Siteul este, ofertanții sunt entități diferite și separate

| AlexandruAi5455 explică (pentru sierra1):

Da, într-adevăr, nu am pus bine întrebarea. Este publi24 un site cu o reputație de a avea ofertanți de încredere?

| Panamax a răspuns (pentru AlexandruAi5455):

Este un site de anunturi. Oricine poate sa posteze.
Tu crezi ca adminii stau sa verifice fiecare anunt si sa caute referinte daca firmele sunt de incredere?
Pe ce lume traiesti?

| AlexandruAi5455 explică (pentru Panamax):

Nu drăguțule.

| Panamax a răspuns (pentru AlexandruAi5455):

Draguta sper sa fie spalatoareasa ta de vase.

| Catrice a răspuns:

Vrei sa sunam noi patronu' sa vedem condițiile, eventual să-ți punem pile la angajare?

| ValentinGabi a răspuns:

Este un site ca si olx deci multe anunțuri sunt bune dar poți suna si te poți duce la fața locului să te convingi