| Swetlly122 a întrebat:

Heii TPU! Eu stau cam la 300 km depărtare de Constanta, dar vreau sa mă duc acolo și să lucrez ca ospătar.Nu am experiența,dar dacă sun la o oferta de munca in care îmi oferă ce am nevoie (cazare gratuita, masa) sa las tot și să mă duc? Am 17 ani și nu am experiența...și îs fata... Vreau sfaturile voastre!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E cam riscant sa mergi ca fata la munca departe, multi profita sa te minta si te trimite la proxenetism. Mai bine prin AJOFM la sigur poate e ceva in orasul unde locuiesti.

| Eireann a răspuns:

Ai 17 ani deci ai nevoie de accordul parintilor si nu poti sa fii angajata cu norma intreaga. Asta e partea legala. Daca muncesti la negru si nu te plateste sau iti da mai putin decat era intelegerea nu ai cui sa te plangi. Experienta e esentiala fiindca munca de ospatarita nu e usoara, clientii sunt pretentiosi plus ca vara la mare e mereu aglomerat. Trebuie sa stii engleza macar bine, fiindca sunt si clientii straini. Eu zic anul asta poti sa lucrezi la tine in oras sau in apropiere, faci experienta si apoi la 18 ani poti sa lucrezi full time, ai deja experienta cat de cat. Eu as fi foarte suspicioasa daca cineva iti ofera un loc de munca.