| Nessie a întrebat:

Eu as vrea sa ma specializez ca autoare.Stiti cumva la ce facultate as putea sa ma duc? Va rog e foarte important!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scriitor/ scenarist. In primul rand, felicitari pentru optiunea ta. Foarte frumos. Acum, in principal conteaza talentul si munca pe care o depui tu ( adaptand celebra fraza a lui Lenin din invatati! invatati! invatati! in scrie! scrie! scrie!). Practice makes perfect. Am vazut aici ca ti s-au sugerat facultatile de litere si/ sau jurnalism. Niciuna nu ajuta propriu zis. Jurnalism daca vrei sa inveti presa mai degraba. Asta studiez si eu, dar mai mult ca un side-project. Nu vei invata acolo sa ''scrii'' ci mai mult deonotologia profesiei de jurnalist. La litere iarasi mai degraba nu. Inveti multa literatura dar cam atat, nu esti formata profesional/artistic in niciun fel. Daca ai posibilitatea, atunci incearca Rutgers University sau Stanford University(ambele in State, una in Stanford alta in Newark- ambele au o super sectie de literatura universala unde studezi cu super scriitori sau oricum oameni de literatura. Diferenta ENORMA dintre a studia cu asemenea oameni sau de a studia doar cu profesori). Daca nu ai posibilitatea asta, nu te descuraja, exista de ex o groaza de workshop-uri chiar si in Romania, seminarii si cursuri de formare de cateva luni care chiar ajuta, tinute de scriitori romani. Dar repet, totul tine de talent. Si de ''exercitiul functiunii'''. Daca ai vreo nelamurire, cauta-ma pe facebook- Tudor Ursente si te voi ajuta cu mare placere. Numai binehappy

5 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

Facultatea de Litere - una dintre secţiile: Limba și literatura română—limbă și literatură străină sau Literatură universală și comparată—o limbă și literatură străină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O facultate din cadrul Litere.

| V3ra a răspuns:

La jurnalism, si pe urma incepi sa scrii articole, carti...

| alex9109 a răspuns:

Babes-Bolyai clar.

| Oanusca a răspuns:

La Babes