| krisztaa50 a întrebat:

Daca as fi specializat in limba maghiara in scoala gimnaziala, as putea sa ma specializez in limba romana la filologie? Practic, este vorba despre faptul ca as vrea sa merg la facultate (acum drept) si cunostintele mele de limba romana sunt destul de slabe.Cunosc romana, dar nu atât de profesional, întrebarea este cum ar merita să studiezi limba română, ca să fie mai ușor mai târziu?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"specializat" nu esti in nimic, odata ce abia acum treci clasa a VIII-a!
Mai vorbim dupa ce termini scoala generala si liceul, intre timp pune mana si invata limba romana, ca sa iei note mari la adminterea la liceu, in timpul liceului si al examneul de BAC!

Hai cu spor la invatat!

| CostinAlamariu a răspuns:

Dacă o sa mergi la un liceu romanesc cu predare in limba romana, mai ales la filologie, o sa citesti cat mai multe carti in romana o sa ai tot ce-ti trebuie. Eventual daca chiar ai nevoie ia niste ore in particular de gramatică, mai ales pentru drept îți trebuie sa stii foarte bine gramatică. Multa bafta!