| ☼loli☼ a întrebat:

Eu imi propusesem sa ma fac medic, la fel ca mama mea, pe care o apreciez foarte tare. Sincer, de ceva vreme ma gandesc foarte tare ca nu este ceea ce imi doresc, si nu vorbesc din punctul de vedere al meseriei, imi place sa ajut oameni si vreau sa merg la crucea rosie, dar mama are 40 de ani si inca mai invata! Eu una nu vreau sa invat toata viata...
Am citit o carte de curand, "Editite speciala", si mi-a placut foarte mult, iar personajul principal era o fata jurnalista. Si acum imi cam doresc sa ma fac si eu... happy mi se pare grozava meseria asta, foarte interesanta.
Fiind in a 8-a ar trebui sa ma cam gandesc deja pe ce drum sa o iau... intrebarea e urmatoarea: sa ma fac medic, avand in vedere ca eu si mama ne-am facut multe planuri pe tema asta, sau sa iau alt drum care sper ca mi-ar placea mai mult, chiar daca asta implica dezamagirea mamei mele?

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Gandeste-te tu pana dupa BAC la ce vrei, cantareste, dar nu lua o decizie ca o iei degeaba. Oricum te razgandesti de 20 de ori in a12a si inca de 5 ori dupa BAC.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice ai fi, daca vrei sa fii buna si sa faci performanta, vei invata toata viata. Numai oamenii care se plafoneaza inceteaza sa invete in viata. Sa stii ca bunica mea, bolnava de cancer in ultimul stadiu, citea cu doua saptamani inainte de a muri niste carti stiintifice destul de cpmplicate si studia un atlas geografic. A zis ca nu vrea sa moara fara sa stie geografie, ca la scoala nu prea-i placuse. Avea 81 de ani...

daniela
| daniela a răspuns:

Nu ceea ce ii place mami poate sa-ti placa si tie, dar daca faci in vita ceva ce nu-ti place sigur va fi foarte greu. Nu o carte iti poate da idei despre viitor, o care poate fi romantata sau un pic mai nerealista. Incerca sa vezi ce inseamna un jurnalist in romania pentru ca un medic stii deja.Pana in clasa a 12 mai ai timp.

| string a răspuns:

Exista si jurnalisti specializati pe subiectele de sanatate. Este adevarat ca sunt foarte rari happy Dar unii dintre ei au facut si investigatii faimoase, au descoperit chestii interesante, au schimbat istoria cumva.
Fata mea vrea sa se faca medic veterinar; nu are 10 ani dar este clar in mintea ei. A mai avut o perioada cand voia sa se faca coafeza... a tinut-o vreo 6 luni.
Tot ce am facut a fost sa o ajut sa experimenteze: cateva zile a stat vreo 2-3 ore / zi cu o coafeza si a vazut ce inseamna. De 6 luni "asista" medicul veterinar care are grija de animalutele familiei si in vacanta a fost la adaposturi, canise, a curatat dupa animale, a invatat sa faca injectii (evident, doar in perna pana acum), a asistat la operatii mici, a experimentat si experimenteaza diverse.
Si mai are timp, dar tot ce fac eu este sa o ajut sa experimenteze si sa descopere ce anume ar inspira-o sa faca cu pasiune, o viata intreaga happy

| Sოﺁℓε a răspuns:

Loli draga las-o pe mamam ta si daca vcrei sa faci alceva sa-ti distruga viata alegandu-ti pe nedrept ceva ce nu vrei sa fi fa-te ce vrei tu sa fi si o sa vezi ca cand o s vada ca muncesti singura si vin bani nu o sa se supere

| DeMentaa a răspuns:

5ytryfghgfyhghgj fdfdgdgdg

| lololololol a răspuns:

Mie miàr placea sa fiu doctor. Eu vreau sa fiu altceva, mama vrea sa lucrez ca doctor. Ar trebui sa mai astepti putin cred cà.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este prea devreme pentru astfel de decizii. Când ai să termini liceul atunci trebuie să iei decizia finală, doctoriță sau nu, jurnalistă sau nu, etc.
Mai este timp până atunci să-ți aduni gândurile.
Baftă multă la școală.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu mama ta, sa-i explici ca nu este ceea ce-ti doresti.sunt sigura ca ea va intelge.in fond, ea isi doreste ceea ce-i mai bine pentru tine si ca tu sa fi fericita. spune-i ca nu e ceea ce-ti doresti ca tie-ti place foarte mult meseria de jurnalist si faceti-va planuri pentru aceasta.sunt sigura ca ea te va sustine in orice ce ti doresti.si nu o vei dezamagi.va fi fericita ca esti sincera si stii ce ti doresti in viata.
succes:*. sa revii cu detalii.
pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti spun sa faci ce iti spune inima dar sa incerci sa nu o dezamagesti prea mult pe mama ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invatatura niciodata nu este o pierdere de timp in privinta meseriei poti sa alegi ce iti place tie mai mult nu mamei

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Gandeste-te bine! Poti sa faci jurnalismul dupa ce iti termini studile, iar dupa aceea poti da si la medicina desi implica foarte multa munca. Daca vei vorbi cu mama ta cu siguranta te va intelge.
Sper sa reusestiwinking!

| ☼loli☼ explică:

Multumesc frumos, o sa vorbesc cu mama in viitorul apropiat despre asta. E mai bine sa nu continue pana imi aleg facultatea cu "...si cand o sa fii rezident o sa faci un an de stagiu in America". Vad daca o sa mi se puna pata pe altceva happy desi acum am pata bine pusa pe jurnalism.

| Deeza a răspuns:

Nu-ti fa griji de pe acum. Mai ai timp. Live your life! Oricum daca te macina intrebarea eu iti sugerez sa faci ce iti place tie mai mult nu ce zic altii. Chiar daca multi parinti (si ai mei) prefera meseria de medic pentru copii lor nu e neaparat ca, copiilor sa le placa. Ei se gandesc doar la cati bani poti castiga si dau la o parte faptul ca poate copilul nu are inclinatie. Cineva caruia nu ii place meseria nu poate trai tot restul vietii practicand-o.Implica foaaarte multi ani de pregatire.

| marry_7650 a răspuns:

Este drept ca ai timp sa te mai gandesti ce vrei sa faci pe viitor, poate iti mai vin si alte idei, important sa stii sigur ce vrei sa faci in viitor.Decide sa devii un bun medic, este o meserie frumoasa plina de satisfactii. succes si un an nou cu bine sanatate si tot ceti doresti.

| Strify a răspuns:

Legiuitoarea are dreptate este inca prea devreme sa iei o deciezie...stiu ca parinti nostri ne cam pun sa ne gandim si gata parca ce as alege acum e pentru tot restul vieti mele mai este timp