| Zazy a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa devin medic ( mi-ar placea mult mult de tot stomatolog sau oftalmolog, pur si simplu ma atrage). Am 15 si mai am timp sa ma gandesc, de abia ce intru la liceu. "problema " (eu nu o consider așa, dar in fine) e alta. O "prietena" de a mamei zice ca cica e greu sa devii medic, ca mama o sa se chinuie sa stranga bani pentru fițele mele ca vreau eu doctor si ca parintii mei se vor chinui. Mi-a mai spus de 100 de ori asta dar eu nu vreau sa o aud, imi pun de fiecare data mainile la ureche chiar in fata ei ( ca sa o si enervez laughing tongue ). I-am explicat ca fiecare devine si isi doreste ce vrea, si mama ma sustine sa fac asta, chiar foarte mult. Stiu ca asa zisa "prietena " a mamei e geloasa fiindca si ea are copii dar nu prea invata si nu prea vor nimic de la viata si de aceea si sare atat cu gura. Dar cuvintele ei chiar ma ranesc si ..cum sa va zic eu voua... am 99% incredere in mine si 1% mi-e frica de spusele aleia. Eu simt ca pot sa fac asta, stiu ca sunt inca mica, dar sunt o persoana foarte ambitioasa si cand imi pun ceva in cap chiar fac acel lucru. Vreau si sfaturile voastre. Cum vi se pare meseria asta de medic? Se castiga bine(desi nu ma tenteaza banii prea mult)? Apropo, eu sunt o fire ambitioasa (am mai zis) dar si fricoasa, sensibila. Si pentru a fi medic trebuie sa fi tare (intelegeti voi). Incerc sa ma fac mai puternica, suport sa vad sange si chestii, dar aia tot zice ca nu ma vede puternica. Sunt putin demoralizata si am nevoie de sfaturi please. mersi mult

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Kiwibibilă ti-a raspuns bine, la cum scrii acolo esti o parte din mine sa stii

| Zazy explică (pentru RAY):

Ma bucur ca intr-un final ma intelege si pe mine cineva. E destul de greu sa faci față oamenilor invidioși, si eu cum sunt o persoana slaba... de aceea am apelat aici, la voi. Multumesc frumos, o zi buna :*.

| Kiwibibilă a răspuns:

Draga mea, niciodata sa nu bagi in seama descurajarile, niciodata in viata ta. Tu daca esti fata desteapta o sa o duci bine in viata, si ca medic si ca orice. Da? Cum au putut atatia poti si tu, tu mai bine pune-te in gura cu prietena aia a mamei tale si spune-i ca tu esti desteapta si o sa faci fata. Mult succes!

| Zazy explică (pentru Kiwibibilă):

Multumesc mult, chiar mi-ai facut ziua mai buna. Eu sunt genul ala de persoana care pune la suflet tot, dar absolut tot. Si cand cineva incearca sa ma raneasca cu cuvintele, reușește fiindca stie ca sunt o persoana slaba in ceea ce priveste increderea in sine si etc. Mi-e rusine sa raspund, fiindca e cea mai buna prietena a mamei, si nu vreau sa le tric relatia din cauza mea... dar daca continua in ritmul asta chiar raspunsuL asta o sa i-l spun. Pentru ca simt ca nu mai pot sa fiu tratata asa doar pentru ca vreau ceva de la VIATA mea pe cand copiii ei isi doresc sa stea lipiti de un scaun pentru toata viata astfel incat sa beleasca ochii la calculator...